Přišel nám dotaz: Pracuji pro klienta jako ajťák za 35 000 Kč měsíčně. Co se mi vyplatí nejvíce? Být jeho zaměstnanec, nebo dodavatel jako s. r. o., či OSVČ?
Zaměstnanec
Pokud se necháš zaměstnat, musí za Tebe – jako za zaměstnance – odvádět zaměstnavatel sociální a zdravotní pojištění (34 % z Tvé hrubé mzdy – 25 % na sociální pojištění, 9 % na zdravotní pojištění). Sám jako zaměstnanec pak ze své hrubé mzdy odvádíš dalších 11 % (4,5 % na zdravotní pojištění a 6,5 % na sociální pojištění) a ze „superhrubé mzdy“ ještě 15% daň z příjmů fyzických osob.
Fungovat jako zaměstnanec je rozhodně nejjednodušší formou. I tady ale platí princip něco za něco – jednoduchost si zaměstnání vybírá na poměrně vysokém zdanění. Na druhou stranu Tě jako zaměstnance ve stáří čeká vyšší penze a zpravidla nemusíš řešit daňové přiznání, vedení účetnictví a další záležitosti.
Společnost s ručením omezeným
Společnost s ručením omezením platí daň z příjmu právnických osob ve výši 19 %. Zdaněný zisk může vyplatit společníkovi, ale až po 15% zdanění dividend.
Založení s. r. o. je mnohem složitější záležitostí než založení živnosti. Pro založení společnosti s ručením omezeným musíš počítat s jednorázovou investicí kolem 5 000 Kč. Vyřízení všech formalit pak zabere klidně měsíc. Naštěstí založení a vedení firemního účtu, který je v případě tohoto typu podnikání nezbytný, je u mnoha bank zdarma. Pro zjednodušení nebereme v úvahu odvody na zdravotní pojištění, ale i s těmi je samozřejmě nutné počítat.
Zdanění je stále vyšší, na druhou stranu je společnost s ručením omezeným vhodná pro více vlastníků a lze ji jednoduše rozdělit, či prodat.
Živnostník
Pokud budeš podnikat jako živnostenský podnikatel (OSVČ), můžeš uplatnit výdaje paušálem (paušálním procentem z příjmů) ve výši 60 % z příjmu. Z rozdílu mezi příjmy a paušálními výdaji (tedy pouze ze zbývajících 40 %) se pak počítá sociální pojištění, zdravotní pojištění a daň z příjmu.
Daň z příjmů činí 15 %. Zdravotní pojištění dělá 13,5 % a sociální pojištění (bez nemocenského) činí 29,2 %. Sociální a zdravotní pojištění se ovšem vypočítává pouze z jedné poloviny základu daně. Existují však minimální měsíční zálohy těchto pojištění (v případě sociálního pojištění je 2 388 Kč, v případě zdravotního pojištění 2 208 Kč), které lze platit do určité výše základu daně.
Ačkoliv založit si živnost je o poznání jednodušší nežli založit si společnost s ručením omezeným, oproti stavu zaměstnance Tě stále čeká několik dalších překážek. Tou první je jednorázová investice při založení ve výši 1 000 Kč. K živnosti si lze založit také podnikatelský účet, i ten je ale je u mnoha bank zdarma – založení i vedení. Každý rok musíš během března zpracovat a následně podat daňové prohlášení za předchozí rok. Není to žádná věda – letos jsme Ti s tím již radili a pokud by ses na to stále necítil, rádi Ti jej zpracujeme celé.
Vzhledem k nízkému zdanění však mají živnostníci ve stáří nižší penzi a nižší šanci získat hypotéku. Pokud jako živnostník pracuješ pouze pro jednu firmu, může se také jednat o takzvaný švarcsystém. Co je a co není švarcsystém už jsme popisovali tady.
Shrnutí
Pokud Ti nevadí výše popsané nevýhody podnikání na živnost, je pro Tebe z daňového hlediska nejvýhodnější dodávat IT služby jako OSVČ. V našem výpočtu však počítáme s tím, že náklady na podnikání jsou minimální.
Pokud Tě k dané problematice zajímá cokoliv dalšího, neváhej se nám ozvat. Jsme spolu přece na stejné lodi. ;)
Superní, přehledné a jednoduché zpracování. Díky!