Přišel za námi klient s dohodami o pracovní činnosti pro 3 pracovníky, které chtěl dočasně zaměstnat kvůli rekonstrukci vlastní restaurace.
Jak to dopadlo, s čím od nás odcházel, kolik a jak přesně ušetřil?
Mrkni na video níže:
Pamatuj si:
- Mezi dohodou o provedení práce a dohodou o pracovní činnosti je rozdíl.
- Dohoda o provedení práce (na rozdíl od dohody o pracovní činnosti) nezakládá povinnost platit sociální a zdravotní pojištění, pokud měsíční odměna z výkonu práce nepřesáhne 10.000 Kč.
Může Ti pomoci ve Tvém podnikání:
NaStejneLodi.cz-dohody (krátký popis a konkrétní příklady mezi dohodou o provedení práce a pracovní činností)
dohoda-o-provedeni-prace (prověřena právníkem)
dohoda-o-pracovni-cinnosti (prověřena právníkem)
Zdravím vás!
Díky za jednoduché a názorné vyjádření rozdílů mezi dohodou o provedení práce a dohodou o pracovní činnosti.
Jako tip, na jakou smlouvu pracovat a uvedení základních rozdílů mezi DPP a DPČ to vnímám jako dobrou věc,
nicméně berme v potaz i negativní aspekty uvedené v tomto článku: http://finexpert.e15.cz/pet-nevyhod-prace-na-dohodu
Pozitiva DPP jsou jasná, jako přivýdělek o ni také právě uvažuji.
Jiří Stoch
Díky za přiložený odkaz. Vhodně doplňuje naše video.
Dělník měl původně pracovat řekněme 2 měsíce (léto) za 48.000 Kč. Po vašem doporučení pracuje 5 měsíců za 48.000 Kč. V prvním případě ale 3 měsíce může mít příjmy jinde, což má zřejmě i v případě vašeho řešení (nebo u vašeho řešení pak 3 měsíce nic nedělá?).
Pokud má tedy dělník za 5 měsíců neustále práci za mzdu 24.000 Kč / měsíc a v obou případech je mu tak potřeba (jakýmkoli způsobem) vyplatit 120.000 Kč, jak vypadají čísla potom?
Kromě toho všeho – je v případě rozložení výplaty do 5 měsíců nějaké riziko, že jde o nezákonný postup? Předpokládám, že činnost dělník fakticky vykoná za 2 měsíce, ale výplata jeho mzdy se s tímto obdobím neshoduje.
Dobrý den,
dělník může vedle DPP pracovat i jinde. Pokud má odměnu nad 5.000 Kč/měs. z DPP, tak je případná daň z příjmu zúčtovatelná po konci roku (tj. ačkoliv jeden měsíc zaplatím zálohu na daň, mohu ji – podle výše příjmu – dostat po skončení roku zpět).
V našem případě dělník nikdy nebude zdaňovat příjem z DPP více než 15 % (tj. pokud je do 10.000 Kč).
Zda je riziko nezákonnosti? Záleží na formě i obsahu. Pokud uzavřu DPP s tím, že termín dokončení je až po těch 5 měsících a že odměna se vyplácí i v průběhu, tak je naprosto zákonné, i když dělník dokončí celou práci během 2 měsíců (aka je to „jeho problém“, že úkol splnil rychleji, než podle smlouvy – odměnu dostane i přesto tak, jak je psáno ve smlouvě – to je po částech celých 5 měsíců).
Pokud ale mám hodinovou mzdu a jen „jako“ ji rozložím do 5 měsíců, může jít o „balanc na hraně zákona“, protože vědomě obcházím zákon. Na druhou stranu pokud mi dělník podepíše převzetí mzdy v pěti měsících, tak asi těžko někdo bude případ nezákonnosti dohledávat.
Pokud budete mít další dotazy, neváhejte se na nás obrátit.
Díky za odpověď. Stále by mě zajímal výpočet:
Pokud má tedy dělník za 5 měsíců neustále práci za mzdu 24.000 Kč / měsíc a v obou případech je mu tak potřeba (jakýmkoli způsobem) vyplatit 120.000 Kč, jak vypadají čísla potom? Řekněme, že za rekonstrukci restaurace dostane 4x 10.000 Kč a 1x 8.000 Kč, jinde je mu vyplaceno 4x 14.000 Kč a 1x 16.000 Kč. Prohlášení poplatníka má podepsané v restauraci, zbylé platby dostává od 1 dalšího zaměstnavatele. Případně co se mu vyplatí u dalšího zaměstnavatele (DPP, DPČ)?
Dobrý den,
prohlášení poplatníka můžu podepsat pouze u jednoho zaměstnavatele v daném měsíci.
Pokud ale celková výše příjmu z dohody o provedení práce u zaměstnavatele, kde nepodepíši prohlášení, pak odvádím 15% zálohu na daň z příjmu. Jedná se o zálohu na daň, která je na konci roku zúčtovatelná.
Pokud tedy mám dvě dohody souběžně, pak z jedné pravděpodobně odvedu 15% zálohu na daň. Tu ale (pokud mám nízký příjem) dostanu po konci roku zpět od finančního úřadu.
Tak i tak se vyplatí dohoda o provedení práce, i když nepodepíši prohlášení (pokud mám měsíčně z dohody více než 5.000 Kč).