Jak jsme ušetřili 50 000,-Kč díky správně zvolené formě zaměstnání

Tomáš Buchwaldek -

Přišel za námi klient s dohodami o pracovní činnosti pro 3 pracovníky, které chtěl dočasně zaměstnat kvůli rekonstrukci vlastní restaurace.

Jak to dopadlo, s čím od nás odcházel, kolik a jak přesně ušetřil?

Mrkni na video níže:

Pamatuj si:

 • Mezi dohodou o provedení práce a dohodou o pracovní činnosti je rozdíl.
 • Dohoda o provedení práce (na rozdíl od dohody o pracovní činnosti) nezakládá povinnost platit sociální a zdravotní pojištění, pokud měsíční odměna z výkonu práce nepřesáhne 10.000 Kč.

 

Může Ti pomoci ve Tvém podnikání:

NaStejneLodi.cz-dohody (krátký popis a konkrétní příklady mezi dohodou o provedení práce a pracovní činností)

dohoda-o-provedeni-prace (prověřena právníkem)

dohoda-o-pracovni-cinnosti (prověřena právníkem)

Prohlaseni-poplatnika-dane-z-prijmu-FO

6 komentářů: “Jak jsme ušetřili 50 000,-Kč díky správně zvolené formě zaměstnání”

 1. Zdravím vás!
  Díky za jednoduché a názorné vyjádření rozdílů mezi dohodou o provedení práce a dohodou o pracovní činnosti.
  Jako tip, na jakou smlouvu pracovat a uvedení základních rozdílů mezi DPP a DPČ to vnímám jako dobrou věc,
  nicméně berme v potaz i negativní aspekty uvedené v tomto článku: http://finexpert.e15.cz/pet-nevyhod-prace-na-dohodu
  Pozitiva DPP jsou jasná, jako přivýdělek o ni také právě uvažuji.
  Jiří Stoch

 2. Dělník měl původně pracovat řekněme 2 měsíce (léto) za 48.000 Kč. Po vašem doporučení pracuje 5 měsíců za 48.000 Kč. V prvním případě ale 3 měsíce může mít příjmy jinde, což má zřejmě i v případě vašeho řešení (nebo u vašeho řešení pak 3 měsíce nic nedělá?).

  Pokud má tedy dělník za 5 měsíců neustále práci za mzdu 24.000 Kč / měsíc a v obou případech je mu tak potřeba (jakýmkoli způsobem) vyplatit 120.000 Kč, jak vypadají čísla potom?

  Kromě toho všeho – je v případě rozložení výplaty do 5 měsíců nějaké riziko, že jde o nezákonný postup? Předpokládám, že činnost dělník fakticky vykoná za 2 měsíce, ale výplata jeho mzdy se s tímto obdobím neshoduje.

  • Dobrý den,

   dělník může vedle DPP pracovat i jinde. Pokud má odměnu nad 5.000 Kč/měs. z DPP, tak je případná daň z příjmu zúčtovatelná po konci roku (tj. ačkoliv jeden měsíc zaplatím zálohu na daň, mohu ji – podle výše příjmu – dostat po skončení roku zpět).

   V našem případě dělník nikdy nebude zdaňovat příjem z DPP více než 15 % (tj. pokud je do 10.000 Kč).

   Zda je riziko nezákonnosti? Záleží na formě i obsahu. Pokud uzavřu DPP s tím, že termín dokončení je až po těch 5 měsících a že odměna se vyplácí i v průběhu, tak je naprosto zákonné, i když dělník dokončí celou práci během 2 měsíců (aka je to „jeho problém“, že úkol splnil rychleji, než podle smlouvy – odměnu dostane i přesto tak, jak je psáno ve smlouvě – to je po částech celých 5 měsíců).

   Pokud ale mám hodinovou mzdu a jen „jako“ ji rozložím do 5 měsíců, může jít o „balanc na hraně zákona“, protože vědomě obcházím zákon. Na druhou stranu pokud mi dělník podepíše převzetí mzdy v pěti měsících, tak asi těžko někdo bude případ nezákonnosti dohledávat.

   Pokud budete mít další dotazy, neváhejte se na nás obrátit.

   • Díky za odpověď. Stále by mě zajímal výpočet:

    Pokud má tedy dělník za 5 měsíců neustále práci za mzdu 24.000 Kč / měsíc a v obou případech je mu tak potřeba (jakýmkoli způsobem) vyplatit 120.000 Kč, jak vypadají čísla potom? Řekněme, že za rekonstrukci restaurace dostane 4x 10.000 Kč a 1x 8.000 Kč, jinde je mu vyplaceno 4x 14.000 Kč a 1x 16.000 Kč. Prohlášení poplatníka má podepsané v restauraci, zbylé platby dostává od 1 dalšího zaměstnavatele. Případně co se mu vyplatí u dalšího zaměstnavatele (DPP, DPČ)?

    • Dobrý den,
     prohlášení poplatníka můžu podepsat pouze u jednoho zaměstnavatele v daném měsíci.
     Pokud ale celková výše příjmu z dohody o provedení práce u zaměstnavatele, kde nepodepíši prohlášení, pak odvádím 15% zálohu na daň z příjmu. Jedná se o zálohu na daň, která je na konci roku zúčtovatelná.
     Pokud tedy mám dvě dohody souběžně, pak z jedné pravděpodobně odvedu 15% zálohu na daň. Tu ale (pokud mám nízký příjem) dostanu po konci roku zpět od finančního úřadu.
     Tak i tak se vyplatí dohoda o provedení práce, i když nepodepíši prohlášení (pokud mám měsíčně z dohody více než 5.000 Kč).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


...a kdy naskočíte na palubu vy?