Ocenění firmy je klíčovým bodem, který musejí podnikatelé řešit při prodeji firmy nebo změně vlastnických vztahů. Ukážeme vám, jak se běžně taková hodnota počítá.
Oceňování firmy
Na úvod je důležité zmínit, že jakákoliv vypočtená hodnota nebude nikdy stoprocentně objektivní, ale bude odvíjet od způsobu, který byl použitý při ocenění.
Těch existuje spoustu a závisí třeba na tom, proč vlastně chceme hodnotu firmy zjistit. Důvodem ocenění může být změna v rámci vlastnických vztahů (prodej, přistoupení investora), vstup na burzu nebo může souviset s bonitou podniku.
Jinou hodnotu může mít firma pro nás, jinou zase pro každého kupujícího. Především však vždy vycházíme z budoucích odhadů, jak se bude firmě dařit, takže predikce nemůže být nikdy úplně přesná.
Data pro ocenění
Z čeho tedy určit hodnotu firmy? Existuje několik možností. Obecně je hodnota firmy daná tím, kolik nám může v budoucnu vydělat. Budeme tedy muset odhadnout budoucí čistý zisk, případně od něj ještě odečíst hodnotu naší práce pro firmu, pokud si nevyplácíme odměny.
Dále zjistíme, kolik činí alternativní úroková míra – tedy jakou procentuální výnosnost bychom měli z nějakého plánu B, pokud bychom nepodnikali a peníze investovali jinde.
Často se hodnota počítá na základě tzv. EBITDA, tedy vlastně provozního zisku před odečtením nákladových úroků, daně a odpisů. Protože tyto veličiny se liší na úrovni firem, odvětví či zemí, zajišťuje objektivnější srovnání a vyčíslení.
V komplexnějších výpočtech můžeme počítat i s jinými veličinami a například si tempo růstu zisku rozdělit do více fází. Případně se k ocenění podniku postavit alternativně na bázi ocenění složek jeho majetku.
Jednoduchý výpočet
Pro názornost ukážeme základní výpočet hodnoty firmy na bázi výnosů a jak by to vypadalo v případě, kdy jako podnikatel chceme prodat náš podíl v firmě.
Odhad čistého zisku je 400 tisíc Kč ročně. Ve firmě máme 25procentní podíl. Za práci si nevyplácíme žádné odměny a její hodnotu si ceníme na 250 tisíc Kč za rok. Podíl chceme prodat a peníze vložit do investice s ročním zhodnocením 8 procent. Za kolik tedy můžeme tento podíl prodat?
Od zisku pouze odečteme hodnotu práce pro firmu. Nezapočtení této částky je častou chybou v určování hodnoty firmy. Výsledek 150 tisíc korun pak už jen vydělíme osmi setinami, z čehož dostaneme hodnotu firmy jako celku ve výši 1 875 000 korun. Tomuto odpovídá hodnota čtvrtinového podílu ve výši 468 750 Kč.
Potřebujete pomoct se složitějšími výpočty? Napište nám. Spočítáme to. ⛵
Napsat komentář