Nakoupit investiční nemovitost na sebe, nebo na firmu?

Adriana Seberová -

Zvažujete koupi nemovitosti a její dlouhodobé držení? A nemůžete se rozhodnout, jestli ji nakoupit jako fyzická osoba, nebo na s. r. o.? Srovnali jsme obě možnosti a ukážeme vám výhody i nevýhody.


Nakoupit investiční nemovitost na sebe, nebo na firmu?


Koupě nemovitosti na s. r. o.

Výhodou koupě nemovitosti na právnickou osobu (respektive s. r. o.) může být větší bezpečnost. Soukromý majetek je totiž oddělen od toho určeného k podnikání.

V případě nákupu nemovitosti, kdy je potřeba využít cizích finančních prostředků, je vyřízení samotného úvěru složitější a dražší. Zpravidla mají s. r. o. i vyšší úrok a také kratší dobu splatnosti úvěru, tedy vyšší měsíční splátku.

Zisk z pronájmu se daní daní z příjmu právnických osob ve výši 19 % a následně při výplatě zisku majiteli firmy se daní daní z příjmu fyzických osob ve výši 15 %.

Pokud se firma rozhodne majetek prodat, zisk z toho prodeje daní vždy.

Koupě nemovitosti jako fyzická osoba

V tomto případě můžete využít vlastních nebo cizích finančních prostředků.

Z pohledu financování je získání hypotéky pro fyzickou osobu jednodušší a výhodnější. Hypotéku lze sjednat na delší dobu splatnosti, a mít tak menší splátku.

Z pořízené nemovitosti bude plynout příjem ve formě nájemného, který fyzická osoba daní 15 %. V případě progresivního zdanění, tedy základu daně vyššího než 1 867 728 Kč, se příjem daní 23 %.

Pokud se fyzická osoba rozhodne nemovitost prodat, příjem z prodeje může být za určitých podmínek osvobozen od daně z příjmu.

Podmínkou osvobození od daně z příjmu je vlastnictví nemovitosti déle než pět let (u nemovitostí zakoupených do konce roku 2020), nebo vlastnictví delší než deset let (u nemovitostí zakoupených od roku 2021).

V případě vlastnictví nemovitosti fyzickou osobou však vzniká větší riziko. Pokud se vlastník dostane do finančních potíží (např. exekuce), ručí fyzická osoba celým svým majetkem.

Srovnání zdanění

V následující tabulce můžete vidět rozdíl ve zdanění, pokud budete nemovitost držet deset let.

 Fyzická osobaPrávnická osoba
Kupní cena nemovitosti (rok 2022)3 000 000 Kč3 000 000 Kč
Prodejní cena (rok 2032)5 000 000 Kč5 000 000 Kč
Zůstatková cena nemovitosti*2 040 000 Kč2 040 000 Kč
Daň PO 19 %×562 400 Kč
Daň FO 15 %osvobozeno359 640 Kč
Čistý zisk z prodeje nemovitosti2 000 000 Kč1 077 960 Kč

 

Nákup nemovitosti na fyzickou osobu je tedy z daňového hlediska výhodnější, ale může být rizikovější.  ⛵

2 komentáře: “Nakoupit investiční nemovitost na sebe, nebo na firmu?”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *