Jak získat informace o zaplacených zálohách na důchodové pojištění jako OSVČ

Kateřina Davidová -

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) už nebude zasílat klasickou inventuru pohledávek / zaplacených záloh na důchodové pojištění za uplynulý rok.


Jak ji tedy získat?

Možnost 1️⃣: Přes portál státní správy

  1. Otevřete ePortál ČSSZ.
  2. Přejděte na sekci pro OSVČ.
  3. U možnosti Informace o zaplacených zálohách na důchodové pojištění klikněte na Spustit.
  4. Stránka vám nabídne dvě možnosti přihlášení. Buď se můžete přihlásit přes datovou schránku (pokud ji máte), nebo přes Identitu občana, která zahrnuje několik možností včetně bankovní identity.
  5. Většina OSVČ pravděpodobně využije možnost přihlásit se bankovní identitou, kterou podporují tyto banky: ČSOB, Česká spořitelna, Komerční banka, Air Bank, MONETA Money Bank a Raiffeisenbank.

ePortál ČSSZ

Pokud nemůžete zvolit žádný z dostupných způsobů přihlášení, doporučujeme zajít na jakoukoliv pobočku České pošty s rozhraním Czech POINT a požádat si o zřízení datové schránky. Zabere to pár minut.

Od 1. ledna 2023 bude datová schránka povinná pro všechny OSVČ.

Možnost 2️⃣: E-mailem

Ředitel ČSSZ se v dopisu pro Svaz účetních České republiky vyjádřil, že o zaslání inventury pohledávek je možné požádat také e-mailem.

Chcete-li využít tuto možnost, stačí napsat e-mail příslušné okresní správě sociálního zabezpečení. Posléze by měla inventuru pohledávek poslat na adresu OSVČ tak, jako tomu bylo v minulých letech.

Ať už inventuru získáte jakkoliv, přejeme vám, ať je plná dobrých zpráv. ⛵

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *