Jakou hodnotu má Tvá firma?

Tomáš Buchwaldek -

Kdysi dávno platilo, že cílem firmy je maximalizace zisku. Dnes platí, že cílem firmy je maximalizace tržní hodnoty firmy. Jak ale zjistit hodnotu své firmy, když není obchodována na burze? Existuje spousta způsobů, složitých i méně složitých. V tomto příspěvku se dozvíte, jak zcela jednoduše zjistit hodnotu firmy prostými „kupeckými počty“.

Protože každého zajímá hodnota firmy, ať už za účelem jejího úplného prodeje či vstupu investora, pojďme rovnou k věci.

K výpočtu potřebujeme pouhé 3 veličiny:
– roční čistý zisk (za minulý rok, průměr za minulé 3 roky, budoucí zisky…)
– hodnota vlastní práce podnikatele
– úroková míra nejlepší alternativní investice

Výpočet je poté jednoduchý:

Hodnota firmy= roční čistý zisk-hodnota vlastní práce podnikateleúroková míra nejlepší alternativní inestice

Příklad 1:

Má firma za minulé tři roky každý rok vydělala 1.000.000 Kč po zdanění. Jako podnikatel jsem si nevyplácel žádnou mzdu a hodnotu své práce si cením za rok na 400.000 Kč. V současnosti jsem dostal nabídku investovat do nemovitosti s velmi dobrý 6% zhodnocením. Za jakou cenu mám firmu prodat?

Výpočet je jednoduchý: (1.000.000-400.000)/0,06 =10.000.000 Kč

Za firmu bych si tedy měl říct 10.000.000 Kč.

Příklad 2:

Mám podnikatelský nápad, který zaručeně bude vydělávat 500.000 Kč ročně. Aby systém fungoval beze mě, potřebuji zaměstnat jednoho člověka se mzdovými náklady 25.000 Kč/měsíc. V současnosti investuji do dluhopisů se zhodnocením 10 % ročně. Potřebuji peníze. Za jakou cenu mám prodat 20% podíl na své firmě?

Nejdříve vypočítám hodnotu své firmy = (500.000-300.000)/0,1 = 2.000.000 Kč.

20% podíl odpovídá 400.000 Kč.

Zjistit hodotu firmy je tedy velice jednoduché a může se hodit v různých situacích.

Důležité je však výsledek správně interpretovat a obhájit si hodnotu vlastní práce spolu s úrokovou mírou nejlepší alternativní investice.

 

6 komentářů: “Jakou hodnotu má Tvá firma?”

  1. Dobrý den, zaujala mě míra nejlepší alternativní investice. Vyplývá z toho, čím nižší je míra nej. alt. investice, tím vyšší je vypočítaná hodnota firmy. To mi příjde jako cucání si investic z prstu… Existuje nějaký obecněji uplatnitelná hodnota? Děkuji a přeji mnoho úspěchů! Váš web se mi moc líbí.

    • Dobrý den, Radku. Máte pravdu, že alt. investice může být pro řadu lidí abstraktním pojmem, vzhledem ale k tomu, co bychom s penězi dělali nám svým způsobem určuje jako hodnotu pro nás náš business opravdu má. Existuje i několik dalších výpočtů, ale tento nám pro svou jednoduchost přijde pro zběžnou orientaci nejoptimálnější.

  2. Dobrý den, mám pocit, že jsem asi z jiné lodi, nebo totálně nechápající :) Tímhle výpočtem obsáhnete i majetek a zásoby firmy? Díky moc za odpověď.

    • Tak to samozřejmě ne, tady jde o hodnotu toho co firma vyrobí. Pokud vlastní barák za 20 mega, tak ten má hodnotu 20 mega ať ta firma vydělá ročně korunu nebo 100 milionu.

  3. dobrý den,
    pokud chci firmu (s.r.o.) prodat a získané finanční prostředky dále nikde neinvestovat (např. věnovat dětem), jak bude vypadat vzorec?

    • Hezký den, Romane, předně se omlouváme za pozdní odpověď. Nějakou dobu nám nevyskakovaly upozornění na nové komentáře.

      Pokud nemáte svojí vlastní „míru zhodnocení“, je třeba převzít ji od někoho „podobného“. Velmi zhruba bychom do jmenovatele ve vzorci přidali řekněme 4 % za čisté zhodnocení + 3 % za aktuální inflaci + možná nějakou přirážku za riziko podle oboru podnikání. Předesílám, že výsledek není tržní hodnota podniku, nýbrž jakási hodnota, kterou má podnik pro Vás.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *