Co doopravdy znamená zvýšení limitu pro DPH a zrušení silniční daně

Kateřina Davidová -

V Poslanecké sněmovně stále leží návrh zákona, který by od 1. ledna 2023 zvýšil obrat pro povinnou registraci plátce DPH na dva miliony korun. A rezonuje také zrušení silniční daně. Co tyto změny skutečně znamenají pro podnikatele a pro státní rozpočet?


Zrušení silniční daně

Novela silniční daně s účinností od 1. července 2022 zcela zrušila povinnost platit zálohy na silniční daň a zrušila i samotnou silniční daň pro vozidla do hmotnosti 12 tun.

Snahou zákonodárců, která stála za touto novelou, bylo pomoct malým a středním podnikům.

Pokud jako podnikatel využíváte například automobil Škoda Octavia 1,9TDI, ušetříte teď celé 3 000 Kč ročně, tedy nějakých 250 Kč za měsíc.

Juchů. Při tankování plné nádrže stejně zaplatíte o několik stovek navíc oproti loňskému roku.

Zrušení silniční daně tak vypadá spíše jako dobrý způsob, jak umlčet zlé jazyky, podle kterých vláda nepodniká žádné kroky k ochraně obyvatel proti drahotě.

Toto „opatření“ se těch nejvíce zasažených podnikatelů ani nedotkne (protože třeba ani nemají auto) a stát navíc přijde o 4,2 miliardy Kč ročně.

Je však pravdou, že výběr silniční daně patřil mezi nejméně efektivní — na 1 Kč výdajů náleželo jen 15 Kč příjmů, zatímco u všech ostatních daní dohromady připadá na 1 Kč výdajů celých 68 Kč příjmů.

Zvýšení limitu pro plátcovství DPH

Novelu zákona o DPH, který zvyšuje obrat pro povinnou registraci plátce DPH, předložila vláda už na konci června. V Poslanecké sněmovně prošel prvním čtením a nyní „leží“ ve výborech.

Vláda v novele navrhuje zvýšení limitu pro povinnou registraci plátce ze současného 1 milionu Kč na 2 miliony Kč za 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců.

Tento limit se nezměnil od roku 2004, kdy byl zaveden kvůli vstupu České republiky do Evropské unie — přestože se od té doby cenová hladina zvýšila poměrně podstatně.

Zvýšený limit by měl platit od 1. ledna 2023 spolu s úpravou paušální daně, která bude rozdělena na tři pásma.

Situace pro OSVČ tedy bude odhadem vypadat takto:

PásmoPříjmyDaňSociální pojištěníZdravotní pojištěníCelkem
Prvnído 1 mil. Kč100 Kč6 500 Kč
Druhé1–1,5 mil. Kč4 963 Kč7 446 Kč3 591 Kč16 000 Kč
Třetí1,5–2 mil. Kč9 320 Kč11 388 Kč5 292 Kč26 000 Kč

Zatím nevyjasněnou a důležitou otázkou je způsob prokazování obratu, pokud nebude nutné podávat daňové přiznání.

Každý podnikatel bude mít zřejmě v povinné výbavě věšteckou kouli, aby věděl, kolik peněz v následujícím roce vydělá.

Vlivem změny paušální daně přijdou veřejné rozpočty o zhruba 600 milionů Kč ročně.

U zvýšení limitu pro plátce DPH se počítá s ročními výnosy nižšími celkem o 10 miliard Kč — státní rozpočet se zúží o dalších 6,4 miliard Kč, rozpočty obcí o 2,6 miliard Kč a rozpočty krajů o 1 miliardu Kč.

Kde se to vezme?

Tak uvidíme.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *