Ochrání pracovní místa? Nebo je to spíš morální hazard? Nový kurzarbeit pod drobnohledem.
Na dočasný program podpory zaměstnanosti Antivirus má navázat trvalý nástroj (nového) kurzarbeitu.
To je opatření, které má za cíl zkrátit práci, zachovat pracovní místa a pomoct českým firmám a jejich zaměstnancům při vážném ohrožení ekonomiky nebo odvětví.
Vláda navrhuje, že zaměstnanec by mohl zůstat jeden až čtyři dny v týdnu doma a za neodpracované hodiny by dostával příspěvek od státu ve výši 70 % jeho čisté mzdy, nejvýše však do výše celostátní průměrné mzdy.
Podpora by se vyplácela nanejvýš dvanáct měsíců a byla by určena pouze pro zaměstnance se smlouvou na dobu neurčitou a zároveň pracující u svého zaměstnavatele déle než tři měsíce.
Zaměstnavatel se však nevyhne platbě zdravotního pojištění za své zaměstnance v plné výši, a to bez ohledu na to, kolik hodin v měsíci odpracují. Úlevu bude mít na sociálním pojištění, které bude hradit pouze z částky odpovídající 70 % čisté mzdy.
Jaké jsou výhody?
- Ochrana pracovních míst – v případě získání nových zakázek jsou zaměstnanci ihned k dispozici, lze jim navýšit pracovní dobu a odpadají starosti s hledáním nových pracovníků nebo jejich zapracováním
- Zábrana masovému propouštění zaměstnanců a snížení nákladů zaměstnavatelů – kdyby zaměstnavatel musel hromadně propouštět, stálo by ho to hodně na odstupném
- Udržení ekonomické aktivity
- Snížení zatížení sociálního systému – dávek v nezaměstnanosti, úvěrového financování firem a tak dále
Jaké jsou nevýhody?
Kurzarbeit může negativně ovlivnit ekonomický vývoj, protože umožňuje zachránit také podniky, které by dříve či později stejně ukončily svou činnost.
Kromě toho se budou uměle udržovat a živit neproduktivní pracovní místa, jen aby příliš nevzrostla míra nezaměstnanosti.
Na místě je také otázka morálního hazardu s demotivací zaměstnanců. Ti raději zůstanou sedět doma, než aby si hledali lepší pracovní místo a pomohli tak obnově ekonomiky.
Kdy začne platit?
Spuštění nového kurzarbeitu se původně plánovalo na listopad 2020. Zákonodárci však ještě upravují pravidla jeho použití.
Napsat komentář