Vláda schválila jednorázový pětitisícový příspěvek rodinám s dětmi

Kateřina Davidová -

Stát se rozhodl vyplatit 5 tisíc na každé dítě – tedy skoro. Jaké to bude mít dopady? Skutečně vede taková jednorázová pomoc k něčemu dobrému?


Stát se definitivně rozhodl vyplatit na každé dítě 5 tisíc korun. Jenže není dítě jako dítě: Abyste na takový příspěvek měli nárok, musíte vydělávat méně než milion korun hrubého ročně.

Jednorázový příspěvek by měl být vyplácen v průběhu srpna, aby pomohl rodičům pokrýt výdaje spojené se začínajícím školním rokem. I když už několik let existuje jednorázový finanční příspěvek — takzvané pastelkovné, který mohou potřební čerpat až do výše 38 600 korun (což je desetinásobek životního minima).

Otázkou je, jestli čerstvě schválený příspěvek je skutečně cílenou pomocí, nebo opět jen plošným utrácením. Na podporu totiž dosáhne třeba rodič samoživitel, který má na výplatu měsíčně 80 tisíc korun hrubého měsíčně, ale už na ni nedosáhnou rodiče potomka, z nichž každý má výplatu 20 tisíc — a jejich devatenáctiletý potomek studuje čtvrťák na střední.

Jakým způsobem se bude o příspěvek žádat, zatím není jasné. Úřady jsou stále přetížené, takže v úvahu připadá hlavně elektronická žádost.

Zajímavé bude dokazování, že má rodina na příspěvek skutečně nárok, protože jen z daňového přiznání některé údaje vyčíst nelze — třeba kdo s kým žije ve společně hospodařící domácnosti.

Jakým způsobem se pak bude posuzovat příjem OSVČ, kteří mohou uplatnit 80% výdajový paušál a jak se vůbec bude přistupovat k OSVČ, kteří jsou v paušálním režimu, a tudíž nemusí daňové přiznání podávat vůbec? Jsme velmi zvědaví, jak se s těmito otázkami popere běžná praxe.

Vláda krok hájí tím, že se jedná o rychlou a jednorázovou finanční injekci rodinám s dětmi, které peníze potřebují hned. Zajímavé je to slovíčko hned, pod kterým si každý představíme něco jiného – někdo pět minut a někdo tři měsíce.

Na zvýšení daňového bonusu se vláda necítí, jelikož musí být rozpočtově odpovědná (aha!).

Nepřipadá vám, že něco podobného už tady bylo? Že jsme něco podobného zažili?

Není to tak dávno, co se rozdávalo 5 tisíc korun důchodcům. Jaký je mezi tím rozdíl? Podle současné vlády se jedná o cílenou pomoc, ale de facto je to tentýž úplatek voličům před volbami – v září nás čekají komunální a senátní volby.

Jediný rozdíl, který na tomto počínání můžeme najít, je fakt, že v Česku žije o několik set tisíc důchodců více než dětí – tím pádem tento úplateček bude stát státní kasu o pár miliard korun méně.

V polovině 18. století napsal skotský filozof David Hume, že pokud by se lidé probudili s dvojnásobným množstvím peněz, než měli o den dříve, tak nejsou bohatší, protože vše stojí dvakrát více.

Zvýšení objemu množství peněz v oběhu se vždy promítne zvýšením cen nehledě na to, odkud jsou peníze přiváděny — otázkou je jen, za jak dlouho.

Tak pojďme si tu naši inflační spirálu ještě více roztočit…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *