Stojí tě neustálé odkládání faktur a dokladů moc času a energie? Možná jsou pro tebe výhodnější výdajové paušály.
Asi víš, že podnikatel obecně zdaňuje pouze rozdíl mezi příjmy (tím, co mu jeho klienti – odběratelé – skutečně zaplatili) a výdaji (tím, co skutečně zaplatil svým dodavatelům).
Tyto výdaje můžeš uplatnit dvěma způsoby:
Reálné (skutečné) výdaje
Pokud se rozhodneš uplatnit své skutečné výdaje, znamená to, že musíš vést daňovou evidenci, ve které si přesně sleduješ výši svých příjmů a výdajů. To znamená, že musíš doložit všechny faktury, doklady a účtenky.
Paušální výdaje (výdaje procentem z příjmů)
Pokud se rozhodneš uplatnit výdaje procentem z příjmů, znamená to, že bez ohledu na to, jaké výše dosáhly tvé skutečné výdaje, se pro účely zjištění základu daně stanovují jako procento z příjmů – nejčastěji 60 %.
Pokud tedy jsou tvé roční příjmy z podnikání 300 000 Kč, při uplatnění paušálním procentem z příjmů budou činit tvé výdaje 180 000 Kč a tvůj základ daně bude 120 000 Kč.
V tomto případě nemusíš vést daňovou evidenci (pokud nejsi plátcem DPH) a postačí ti pouze evidence příjmů.
Co je pro mě výhodnější?
Protože si z těchto dvou možností můžeš v podstatě vybrat, asi tě napadá otázka, co je pro tebe výhodnější.
Uplatnění výdajů procentem z příjmů se ti vyplatí v případě, kdy jsou tvé skutečné výdaje nižší než paušální.
Pojďme se podívat na dva příklady:
Zatímco v prvním příkladu se vyplatí uplatnění výdajů paušálním procentem z příjmů, v druhém příkladu se naopak vyplatí uplatňovat výdaje podle skutečnosti.
Jak zjistit, kterou možnost mám použít?
Pokud chceš zjistit, která z možností uplatnění výdajů se ti vyplatí více, odpověz si na tyto dvě jednoduché otázky:
1. Do které kategorie patřím?
Procento z příjmů pro uplatnění paušálních výdajů se určuje podle druhu činnosti.
80 %, nejvýše však 1 600 000 Kč za rok, se uplatňuje z příjmů z řemeslných živností, zemědělské výroby a lesního a vodního hospodářství vykonávaných jako samostatná činnost, stejně tak jako z ostatních příjmů ze zemědělské výroby.
60 %, nejvýše však 1 200 000 Kč za rok, se uplatňuje z příjmů z živností volných, vázaných i koncesovaných.
40 %, nejvýše však 800 000 Kč za rok, se uplatňuje z příjmů ze samostatné činnosti, na kterou nemáš živnost – například z jiného podnikání dle zvláštních předpisů, z užití či poskytnutí práv z průmyslového či jiného duševního vlastnictví nebo autorských práv včetně práv příbuzných právu autorskému, a to včetně příjmů z vydávání, rozmnožování a rozšiřování literárních a jiných děl vlastním nákladem. Blíže viz OSVČ bez živnosti.
30 %, nejvýše však 600 000 Kč za rok, můžeš použít z příjmů z pronájmu a u příjmů z nájmu majetku zařazeného v obchodním majetku.
2. Jsou moje skutečné výdaje vyšší, nebo nižší než paušální výdaje?
Obecně platí, že výdaje, které jsou vyšší, jsou také výhodnější.
Hranice příjmů pro uplatnění paušálních výdajů
Pro rok 2021 je hranice příjmů, ze kterých lze uplatnit paušální výdaje, nastavena na 2 000 000 Kč. To znamená, že nejvyšší možné paušální výdaje, které lze uplatnit, jsou výdaje ve výši 1 600 000 Kč – při použití nejvyšších 80% paušálních výdajů.
Pokud by byl příjem například 2 500 000 Kč, je možné použít paušální výdaje pouze 1 600 000 Kč. To ale nemusí znamenat, že při vyšších příjmech se paušál nevyplatí, jen je nutno brát v potaz i skutečné výdaje každého podnikatele.
Dobrý den, když mám příjmy ze dvou různých činností, jedna řemeslná a druhá s paušálním výdajem 60%, mohu rozdělit příjmy z obou činností a z každé udělat různý paušální výdaj?
Hezký den, Ivano, děkujeme za dotaz. Ano, tyto příjmy si můžete rozdělit pro rozdílné paušální výdaje.
Dobrý den, je možné uplatnit náklady /výdaje/ procentem z příjmů i u OSVČ, která vede účetnictví / po staru podvojné účetnictní/ a vede sklad účtováním „B“
Hezký den, Ivo, předně se omlouváme za pozdní odpověď. Nějakou dobu nám nevyskakovaly upozornění na nové komentáře.
Ano, výdajový paušál lze uplatnit i u OSVČ, která vede účetnictví.
Dobry den, podnikam pri zamestnani jako programator. Za rok 2020 mam prijmy 70000kc a vydaje 10000kc. Dosud jsem vedl danovou evidenci, ale nyni nevim jestli neni lepsi resit vydaje pausalem. Danovy zaklad pro evidenci je tedy 60000kc, pro pausal 60% jestli dobre pocitam je 28000kc. Je to tak?
A jake jsou limity pro prijem na vydaje pausalem pro vedlejsi cinnost pro ro 2020?
Dekuji
Podešva
Hezký den, Martine, máte pravdu. Opravdu se Vám vyplatí uplatnit si výdaje paušálem. Jen pozor na to, že přechod z daňové evidence na paušál je specifický a může vyvolat úpravu základu daně předchozího roku. Limity zmíněné v tomto videu platí jak pro hlavní, tak pro vedlejší činnost. Při vyšších příjmech (nad 2 miliony korun) si u 60% paušálu uplatníte pouze 1 200 000 korun.
Dobrý den, můžu použít výdaje paušálem u řemeslné živnosti, když se příjem pohybuje nad zmiňovanou hranici 2 mil ?
Děkuji
S pozdravem váš čtenář.
Hezký den, Vítězslave, paušál můžete použít na jakkoliv vysoké příjmy. Uplatněné paušální výdaje jsou však zastropovány, a to na 80 % z 2 milionů korun příjmu. Takže i pokud máte příjem třeba 5 milionů korun, tak se paušální výdaje uplatní maximálně ve výši 1 600 000 korun (80 % z 2 milionů).
Dobrý den,
prosím o radu. Jsem dřevorubec s příjmem do 600 000 Kč a uplatňuji paušál 60%.Je toto pro mě výhodné? Mám i odpočet na studenta. Co bych potřeboval k uplatnění 80%,stačila by třeba nějaká paseka nebo louka? Je toto podmíněno plochou?
Předem velice děkuji Michal
Hezký den, Michale, aby se dalo posoudit, jestli je pro Vás výhodnější paušál 60 %, nebo skutečné náklady, je nutné znát výši Vašich skutečných nákladů. Pokud začnete podnikat v zemědělství (tedy necháte se zapsat do Evidence zemědělského podnikatele) a zároveň budete mít příjmy jako dřevorubec, budou se Vaše příjmy rozdělovat a budete uplatňovat dva rozdílné paušály – 60% na příjmy dřevorubce a 80% na příjmy ze zemědělství.
Dobrý den,
jak funguje výdajový paušál, pokud jsem plátce DPH? (Podnikám v silniční dopravě, kde mám příjem nad 1.000.000,- Kč, takže musím být plátcem DPH?). Do teď mi účetní uplatňovala skutečné výdaje, avšak při příjmu 1.100.000,- Kč mám výdaje 400.000,- Kč. Mám 2 děti, pohledávky z roku 2005 asi 200.000,- Kč, z toho důvodu mi účetní řekla, že bych musel dodanit pohledávky a nemohl uplatnit odpočet na děti. Děkuji.
Hezký den, Petře, v roce 2020 si můžete uplatnit daňové zvýhodnění na děti, i když využijete paušální výdaje. Není to v rozporu. Paušální výdaje si můžete uplatnit i jako plátce DPH. Nejlepší by bylo, kdyby Vám účetní propočítala obě možnosti (a nezapomněla na výdaje za přechod ze skutečných nákladů na paušál), abyste si mohl porovnat výhodnost.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Normálně uplatňuji paušální výdaje 60% ale potřeboval bych uplatnit menší výdaje ideálně těch 40%. Je to možné?
A ještě mám jednu otázku. Když jsem měl živnost minulý rok jen 4 měsíce a měl bych třeba velké příjmy za ty 4 měsíce a vycházelo by mě to, že například sociální bych měl platit o 1000 kč víc na tento rok, tak se chci zeptat těch zbylých 8 měsíců se doplácí to sociální a zdr.? Popřípadě platí se ještě něco když ty přijmi jsou jen ve 4 měsících?
Děkuji, Václav
Hezký den, Václave, podle nás lze uplatnit nižší paušální výdaje. K druhému dotazu – platby na sociální a zdravotní pojištění platíte jen za dobu, kdy jste podnikal, tedy za ty čtyři měsíce. Na základě toho se pak stanoví nové zálohy na rok 2021, které budete platit do doby, než podáte další přehled (s ohledem na minimální platby záloh).
Dobrý den, mám naprosto začátečnický dotaz – budu chtít využít za tento rok 2021 uplatnění paušálu 60%. Jsem OSVČ od 1. března 2021. Mám na toto nárok? Nenarazím na nějaký zádrhel s tím, že jsem byl leden – únor ještě zaměstatnec? A můj druhý dotaz – volbu paušálu si zvolím v daňovém přiznání nebo je potřeba předem podat fin. správě nějaké jejich oznámení? Děkuji
Hezký den, Jiří, žádný dotaz není začátečnický. :) Na využití paušálu máte nárok bez ohledu na to, kdy začnete podnikat. Způsob uplatnění výdajů si zvolíte po skončení roku. Finanční úřad nemusíte předem informovat. A ještě jeden tip – pokud dopředu nevíte, jestli pro Vás bude výhodnější uplatnění výdajových paušálů, nebo skutečných výdajů, schovávejte si průběžně výdajové doklady.
Dobrý den, když mám dvě rozdílné činnosti, např. jedna s paušálem 60% a jedna s paušálem 40%, mohu u jedné uplatnit daňovou evidenci – skutečné náklady – a u druhé paušál?
Hezký den, Danieli, Vaše podnikání se posuzuje komplexně. Nelze na část příjmů uplatnit paušál a na část skutečné výdaje. Vždy musíte uplatnit na veškeré příjmy buď skutečné výdaje, nebo paušální výdaje.
Dobrý den, mohu jako zámečník s příjmem 550 000 ročně použít paušální výdaje i když se jedná o závislou činnost ? Pokud tedy ano a použiju 80% bude základní sleva na poplatníka o 6 000 vyšší než dan.. můžu tedy zažádat finanční úřad o doplatek ?
Hezký den, Michale, není nám zřejmé, zda se ptáte na podnikání, nebo zaměstnání. Pokud jste podnikatel s ročním příjmem 550 tisíc korun a využijete paušální výdaje, budete mít nulovou daňovou povinnost. Sleva jen snižuje daňovou povinnost – a pokud je daňová povinnost nižší než sleva, nárok na vyplacení rozdílu nevzniká. Znamená to jen, že jste slevu nevyužil celou – zbytek vám „propadne“. Jestli jste to myslel jinak, napište nám. :)
Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda se do hranice příjmů, ze kterých lze uplatnit paušální výdaje – tedy do 2 000 000 Kč počítají příjmy bez DPH, nebo s DPH? Moc děkuji za pomoc:)
Hezký den, Pavlo, předpokládám, že jste OSVČ a plátce DPH. Do příjmu se v takovém případě počítají příjmy bez DPH.
Dobrý den, lze prosím v jednom roce účtovat skutečné výdaje a v dalším roce se opět vrátit k paušálním výdajům? Děkuji.
Hezký den, Hano, ano, je to možné. V každém roce si můžete vybrat, jestli chcete uplatnit skutečné výdaje, nebo paušál. Při přechodu z jednoho na druhé je ale vždy potřeba postupovat podle příslušných ustanovení zákona o dani z příjmů.
Dobry den,
pokud pouzivam vydajovy pausal a v prubehu roku prerusim jako osvc cinnost, pripadne ji zmenim na vedlejsi cinnost – je limit stale stejny, tedy 1.200.000 (60% z 2 mio), nebo se budou pomerove kratit o pocet mesicu, kdy nebudu osvc jako hlavni cinnost?
Moc diky za odpoved!
Pěkný den, limit je brán za celý rok a počítá se jako 60 % z Vašich příjmů. Pokud tedy vyfakturujete 800 tisíc korun, byť jen za část roku, výdaje budou 60 % z těchto 800 tisíc – se zohledněním maximální hranice 1 200 000 korun.
Dobrý den,
děkuji z pomoc. Mám ještě jeden dotaz týkající se odpočtu DPH. Pokud si uplatňuji v celkovém výsledku paušální výdaje, mohu si během roku nárokovat odpočet DPH při nákupech souvisejících s podnikatelskou činností? Omlouvám se za začátečnický dotaz, ale s DPH nemám dosud moc zkušeností:) Děkuji a přeji pěkný den!
Pěkný den, Pavlo, nárok na odpočet si můžete uplatnit bez ohledu na to, zda z hlediska daně z příjmů při daňovém přiznání uplatníte výdaje paušální, nebo skutečné. Musíte si ale pro případnou kontrolu uschovat doklady.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mohu využívat paušální výdaje, i když jsem plátcem DPH a mám příjmy do 2 000 000 Kč.
Pěkný den, Zuzko, paušální výdaje můžete dle zákona o dani z příjmů používat, kdykoliv je to pro Vás výhodné. Plátcovství DPH na to nemá vliv.
Dobrý když mám příjmy 2000000 . 1600000 paušál 80%, a 400000 paušál 60%,=3200000+160000=480000 -můžu to tak udělat. Děkuji
Pěkný den, Igore, pokud máte příjem 2 miliony korun a dvě různé živnosti, musíte si to rozdělit. Základem daně bude skutečně částka 480 tisíc korun.
Dobrý den, Rád bych se zeptal jak se vlastně stanuje výdajový paušál ? pokud chápu dobře liší se to polde druhu činnosti, ale otázkou je bude také potřeba doložit vše náklady ? např. nájem kanceláře ? nebo náklady jsou prostě stanovené hlášenou činnosti a nic ostatní o kolo se neřeší ?
Pěkný den, Richarde, v případě využití paušálních výdajů skutečné výdaje evidovat nemusíte. Má se za to, že vyčíslený paušál obsahuje veškeré vaše výdaje.