Mám příjmy z více států. Kde je zdanit?

Iveta Szmeková -

Ztrácíte se v tom, co a jak danit, když máte příjmy z podnikání ve více zemích? Podívejte se na přehled toho nejdůležitějšího z celosvětové daňové povinnosti.


Mám příjmy z více států. Kde je zdanit?


Kdo je daňový rezident

Daňový rezident je takový poplatník, který musí zdanit veškeré příjmy — jak domácí, tak zahraniční. Kritérium pro určení rezidenství je podle tuzemského zákona bydliště a místo, kde se fyzická osoba obvykle zdržuje.

Bydlištěm je myšleno místo, kde má poplatník stálý pobyt, tedy kde se skutečně zdržuje, ne kde má nahlášený trvalý pobyt.

Osobou obvykle se zdržující na území Česka se rozumí osoba pobývající zde alespoň po dobu 183 dní v kalendářním roce. Nezáleží, jestli se v Česku osoba zdržovala celou tuto dobu nebo v několika kratších intervalech. Pokud tady byla fyzická osoba výlučně za účelem studia nebo léčení, nestává se českým daňovým rezidentem.

Podle mezinárodní smlouvy je fyzická osoba rezidentem ve státě, ve kterém má k dispozici stálý byt. Nezáleží na formě bydlení, důležitý je úmysl se v dané zemi zdržovat.

Jestliže má byt v obou státech, posuzuje se pak středisko životních zájmů rodinné a společenské vztahy (rodina, místo podnikání, zaměstnání, členství ve sportovních klubech a další záležitosti)

Pokud středisko životních zájmů nelze určit, je fyzická osoba podle mezinárodní smlouvy rezidentem tam, kde se zdržuje více než 183 kalendářních dnů.

V případě, že se fyzická osoba zdržuje v obou smluvních státech, předpokládá se, že je rezidentem státu tam, kde je státním příslušníkem.

Pravidla jsou řazena podle důležitostí, musí se posuzovat postupně.

Pár příkladů

  • Pan František pracoval v Česku a měl zde svůj byt. V půlce roku odcestoval za prací do Německa, kde pracoval od 1. června do 5. prosince, což je 188 dní. Tudíž se stal rezidentem v Německu.
  • Pan Karel pobýval a pracoval v Německu od ledna do března, pak se vrátil do Česka. V listopadu opět odcestoval za prací do zahraničí. Zůstává českým rezidentem, protože na území Česka byl 213 dní.
  • Studentka Ivana odcestovala do zahraničí na studijní pobyt od 1. ledna do 31. července. Zůstává českou rezidentkou, přestože v Česku v rámci roku nebyla dlouho.
  • Paní Karla má byt v Německu, ve státě se zdržovala 183 dnů a je příslušníkem tohoto státu. Zbylých 183 dnů v v Česku, kde má také svůj byt a rodinu. Jak tedy situaci posoudit v tomto případě? První kritériem byl stálý byt, což máme v obou zemích. Středisko zájmu máme také v obou zemích. Musíme tedy spočítat počet dnů, kde se paní Karla zdržovala. Ty však také vychází souměrně. V tomto případě tedy můžeme rozhodnout až na základě státního příslušenství, které má paní Karla v Německu. Bude tedy rezidentkou v Německu.

Dvojí zdanění

Tomu, aby nebyl daněn příjem například z Německa jak v Německu, tak i v Česku, zamezují smlouvy o zamezení dvojího zdanění.

Tyto smlouvy určují, která země má právo příjem zdanit: Tedy v kterém státě odvedete daň z příjmů.

Aktuální seznam smluv je k dispozici na stránkách ministerstva financí:

Smlouvy o zamezení dvojího zdanění

V každé smlouvě je napsaná metoda vynětí. Metodu si nemůžete vybrat: Je nutné řídit se danou smlouvou.

Například v Německu se používá metoda vynětí příjmu s výhradou progrese: V Německu je výrazné progresivní zdanění. Sazby daně z příjmu fyzické se pohybují od 14 % do 45 % a sazba stoupá s každým eurem navíc.

Pokud by pan Novák měl tak vysoký příjem, že by v Německu danil například 28 % — což je o 13 procentních bodů více, než by zaplatil v Česku, tak v Česku by na dani nic nedoplácel.

Ve Švýcarsku se naopak použije metoda zápočtu. V takovém případě se porovnává, kolik bylo na dani odvedeno v zahraničí a kolik by za stejný příjem odvedla fyzická osoba v Česku. Pokud by v zahraničí bylo odvedeno méně, než by odvedl poplatník v Česku, doplatí poplatník daň v Česku. Pokud by tomu bylo naopak, nedoplácí nic. Metoda je jednodušší a efektivnější.

Je opravdu důležité si pečlivě projít danou smlouvu nebo se poradit s daňovým expertem. Pokud by smlouva nebyla uzavřena s daným státem, pak se může stát, že fyzická osoba má daňově rezidenství v obou státech a bude se danit v každém státě.

 

Potřebujete se k tomu poradit s daňovým expertem? Napište nám⛵

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *