Jak fakturovat se zahraničím jako živnostník?

Kateřina Davidová -

Jsi drobný živnostník, neplátce DPH, který fakturuje se zahraničím? Stačí, aby sis kupoval reklamy na Facebooku. Katka pro Tebe sepsala podrobný návod, jak je to s DPH a kdy se musíš registrovat jako identifikovaná osoba.


Jak fakturovat se zahraničím jako živnostník?


Fakturaci se zahraničím řeší nejčastěji drobní živnostníci, neplátci DPH, podnikající v marketingu či jako programátoři s obratem do 1 milionu korun. Stačí, aby nakoupili reklamu na Facebooku, Google Ads nebo třeba kredit na Skype. V takovém případě se musí do 15 dnů registrovat. Co s tím?

Obchod se světem

Pokud vystavuješ fakturu (tedy prodáváš své služby) někomu, kdo sídlí mimo členské státy Evropské unie, je režim fakturace stejný, jako by fakturace byla uskutečněna v Česku pro „běžného“ občana nebo neplátce DPH (v Česku).

Pokud naopak z třetích zemí nakupuješ bez DPH, musíš se stát identifikovanou osobou a DPH v Česku zaplatit. V takovém případě ale nemáš nárok na odpočet z DPH.

Obchod v rámci Evropské unie

Pokud prodáváš své služby podnikateli sídlícímu v některém z členských států Evropské unie, stáváš se identifikovanou osobou a za dané daňové období musíš podat přiznání k DPH a také souhrnné hlášení. Pokud se však jedná o neplátce DPH, stačí Ti, když si pohlídáš, aby Tvůj obrat za po sobě jdoucích 12 měsíců nepřekročil 1 milion korun.

Při nákupu služeb od podnikatelů z Evropské unie se taktéž stáváš identifikovanou osobou a musíš z této transakce v Česku zaplatit DPH. Pokud však nakupuješ od neplátce DPH, platí zde stejný režim jako v Česku – tedy fakturace bude bez DPH.

Režim placení DPH při fakturaci se zahraničím jako OSVČ

Identifikovaná osoba vs. plátce DPH

Pokud Ti vznikla povinnost registrovat se (stát se identifikovanou osobou), ale Tvůj roční obrat ještě nepřekročil 1 milion korun, můžeš si vybrat, zda se staneš „jen“ identifikovanou osobou, nebo rovnou plátcem DPH.

Hlavní rozdíl spočívá v tom, že jako identifikovaná osoba vystupuješ ve státech Evropské unie jako plátce DPH, ale na území České republiky jsi stále považován za neplátce DPH. Plátce DPH se však chová jako plátce DPH jak v tuzemsku, tak v zahraničí. Má však možnost si DPH od svých nákupů odečíst (má nárok na odpočet z DPH).

Stát se plátcem DPH, nebo ne?

Stát se plátcem DPH má několik výhod a nevýhod. Zřejmě největší výhodou je možnost krátkodobého profinancování z cizích peněz. Kromě toho můžeš zvýšit vlastní zisk, pokud prodáváš a nakupuješ hlavně od dalších plátců DPH.

Na druhou stranu „plátcovství“ DPH znamená vyšší administrativní zátěž pro podnikatele. Pokud jsou Tví klienti především neplátci DPH, zvýší se jim náklady za služby od Tebe odebírané. V podstatě se jim najednou zvýší cena o 21 %.

Plátce DPH


Pokud Tě k dané problematice zajímá cokoliv dalšího, neváhej se nám ozvat. Jsme spolu přece na stejné lodi. ;)

7 komentářů: “Jak fakturovat se zahraničím jako živnostník?”

 1. Díky za přehledné vysvětlení. V čem ale tápu je jazyk faktur – můžu vystavovat faktury kompletně v angličtině nebo jsou nějaká specifika (názvy, fráze), které na faktuře musí být vždy v češtině? Díky

  • Hezký den, Marku, předně se omlouváme za pozdní odpověď. Nějakou dobu nám nevyskakovaly upozornění na nové komentáře.

   Ano, faktury se mohou vystavovat i v angličtině, a to podle § 4/13 ZoÚ:

   (13) Účetní jednotky jsou povinny vést účetnictví v českém jazyce. Účetní doklady mohou být
   vyhotoveny v cizím jazyce jen tehdy, je-li splněna podmínka srozumitelnosti podle § 8 odst. 5.

   Jestliže je obsah účetního případu srozumitelný, není tedy nutný překlad. Není stanoveno, že by některé fráze musely být v češtině.

 2. Dobry den,
  Prozatim nejsem platce DPH, ale do 3 mesicu budu.
  1) Muj dotaz se tyka situace, kdy nakupuji zbozi mimo CR (ale v EU):
  – na fakture neni DPH, coz je asi ok
  2) Dale prodavam stejne zbozi:
  – odberatelum, kteri jsou platci DPH
  – odberatelum, kteri NEjsou platci DPH
  Rozumim tomu spravne, ze pro NEplatce je to vyhodne, jelikoz pro ne nezvysuji cenu o DPH a pro platce se nic nemeni?

  Moc dekuji

  Ales

  • Hezký den, Aleši, co se týče prvního bodu, záleží, kdo Vám fakturuje. Klidně může být bez DPH. A co se týče druhého bodu, rozumíte tomu správně. :)

 3. Dobrý den, chci se zeptat co dělat v případě, kdy bych jako OSVČ neplátce DPH poskytovala službu firmě v Maďarsku s tím, že oni DPH neplatí. Musím se stát indentifikovanou osobou? Děkuji za odpověď.

  • Hezký den, pokud fakturujete služby do zemí Evropské unie, kterou je i Maďarsko, stává se z vás identifikovaná osoba.

 4. Dobrý den, chtěl bych se zeptat přítelkyně si udělala formulář A1 pro fakturaci v zahraničí.
  Chtěl bych se zeptat co všechno tato faktura musí obsahovat aby byla platná? A osoba která naše služby využívá si mohla naše služby dat do nákladů?
  Děkuju za odpověď Walter

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


...a kdy naskočíte na palubu vy?