Jak fakturovat se zahraničím jako živnostník

Kateřina Davidová -

Jsi drobný živnostník, neplátce DPH, který fakturuje se zahraničím? Stačí, aby sis kupoval reklamy na Facebooku. Katka pro Tebe sepsala podrobný návod, jak je to s DPH a kdy se musíš registrovat jako identifikovaná osoba.


Jak fakturovat se zahraničím jako živnostník?


Fakturaci se zahraničím řeší nejčastěji drobní živnostníci, neplátci DPH, podnikající v marketingu či jako programátoři s obratem do 1 milionu korun. Stačí, aby nakoupili reklamu na Facebooku, Google Ads nebo třeba kredit na Skype. V takovém případě se musí do 15 dnů registrovat. Co s tím?

Obchod se světem

Pokud vystavuješ fakturu (tedy prodáváš své služby) někomu, kdo sídlí mimo členské státy Evropské unie, je režim fakturace stejný, jako by fakturace byla uskutečněna v Česku pro „běžného“ občana nebo neplátce DPH (v Česku).

Pokud naopak z třetích zemí nakupuješ bez DPH, musíš se stát identifikovanou osobou a DPH v Česku zaplatit. V takovém případě ale nemáš nárok na odpočet z DPH.

Obchod v rámci Evropské unie

Pokud prodáváš své služby podnikateli sídlícímu v některém z členských států Evropské unie, stáváš se identifikovanou osobou a za dané daňové období musíš podat přiznání k DPH a také souhrnné hlášení. Pokud se však jedná o neplátce DPH, stačí Ti, když si pohlídáš, aby Tvůj obrat za po sobě jdoucích 12 měsíců nepřekročil 1 milion korun.

Při nákupu služeb od podnikatelů z Evropské unie se taktéž stáváš identifikovanou osobou a musíš z této transakce v Česku zaplatit DPH. Pokud však nakupuješ od neplátce DPH, platí zde stejný režim jako v Česku – tedy fakturace bude bez DPH.

Režim placení DPH při fakturaci se zahraničím jako OSVČ

Identifikovaná osoba vs. plátce DPH

Pokud Ti vznikla povinnost registrovat se (stát se identifikovanou osobou), ale Tvůj roční obrat ještě nepřekročil 1 milion korun, můžeš si vybrat, zda se staneš „jen“ identifikovanou osobou, nebo rovnou plátcem DPH.

Hlavní rozdíl spočívá v tom, že jako identifikovaná osoba vystupuješ ve státech Evropské unie jako plátce DPH, ale na území České republiky jsi stále považován za neplátce DPH. Plátce DPH se však chová jako plátce DPH jak v tuzemsku, tak v zahraničí. Má však možnost si DPH od svých nákupů odečíst (má nárok na odpočet z DPH).

Stát se plátcem DPH, nebo ne?

Stát se plátcem DPH má několik výhod a nevýhod. Zřejmě největší výhodou je možnost krátkodobého profinancování z cizích peněz. Kromě toho můžeš zvýšit vlastní zisk, pokud prodáváš a nakupuješ hlavně od dalších plátců DPH.

Na druhou stranu „plátcovství“ DPH znamená vyšší administrativní zátěž pro podnikatele. Pokud jsou Tví klienti především neplátci DPH, zvýší se jim náklady za služby od Tebe odebírané. V podstatě se jim najednou zvýší cena o 21 %.

Plátce DPH


Pokud Tě k dané problematice zajímá cokoliv dalšího, neváhej se nám ozvat. Jsme spolu přece na stejné lodi. ;)

105 komentářů: “Jak fakturovat se zahraničím jako živnostník”

 1. Díky za přehledné vysvětlení. V čem ale tápu je jazyk faktur – můžu vystavovat faktury kompletně v angličtině nebo jsou nějaká specifika (názvy, fráze), které na faktuře musí být vždy v češtině? Díky

  • Hezký den, Marku, předně se omlouváme za pozdní odpověď. Nějakou dobu nám nevyskakovaly upozornění na nové komentáře.

   Ano, faktury se mohou vystavovat i v angličtině, a to podle § 4/13 ZoÚ:

   (13) Účetní jednotky jsou povinny vést účetnictví v českém jazyce. Účetní doklady mohou být
   vyhotoveny v cizím jazyce jen tehdy, je-li splněna podmínka srozumitelnosti podle § 8 odst. 5.

   Jestliže je obsah účetního případu srozumitelný, není tedy nutný překlad. Není stanoveno, že by některé fráze musely být v češtině.

 2. Dobry den,
  Prozatim nejsem platce DPH, ale do 3 mesicu budu.
  1) Muj dotaz se tyka situace, kdy nakupuji zbozi mimo CR (ale v EU):
  – na fakture neni DPH, coz je asi ok
  2) Dale prodavam stejne zbozi:
  – odberatelum, kteri jsou platci DPH
  – odberatelum, kteri NEjsou platci DPH
  Rozumim tomu spravne, ze pro NEplatce je to vyhodne, jelikoz pro ne nezvysuji cenu o DPH a pro platce se nic nemeni?

  Moc dekuji

  Ales

  • Hezký den, Aleši, co se týče prvního bodu, záleží, kdo Vám fakturuje. Klidně může být bez DPH. A co se týče druhého bodu, rozumíte tomu správně. :)

 3. Dobrý den, chci se zeptat co dělat v případě, kdy bych jako OSVČ neplátce DPH poskytovala službu firmě v Maďarsku s tím, že oni DPH neplatí. Musím se stát indentifikovanou osobou? Děkuji za odpověď.

  • Hezký den, pokud fakturujete služby do zemí Evropské unie, kterou je i Maďarsko, stává se z vás identifikovaná osoba.

 4. Dobrý den, chtěl bych se zeptat přítelkyně si udělala formulář A1 pro fakturaci v zahraničí.
  Chtěl bych se zeptat co všechno tato faktura musí obsahovat aby byla platná? A osoba která naše služby využívá si mohla naše služby dat do nákladů?
  Děkuju za odpověď Walter

  • Hezký den, Waltere, to záleží taky na tom, jestli je Vaše přítelkyně plátcem DPH, nebo nikoliv. Pokud ano, vystavované faktury jsou daňovými doklady, pro které platí náležitosti uvedené v § 29 zákona o DPH. Patří mezi ně označení dodavatele a odběratele, číslo dokladu, rozsah a popis plnění, datum vystavení, datum uskutečnění zdanitelného plnění, splatnost, cena za službu a další. Pokud navíc přítelkyně fakturuje do zahraničí, tak na faktuře musí uvést ještě odkaz na ustanovení Evropské unie nebo příslušný zákon o dani z přidané hodnoty, a to kvůli osvobození od DPH. Doporučuji si pořídit kvalitní fakturační program, ať se přítelkyně může plně věnovat podnikání. Pokud by byla naším klientem, může zdarma využít program Eurofaktura, který si s tím poradí. :)

 5. Dobrý den
  Chtěl bych se zeptat , budu poskytovat stavební služby na Slovensku fakturovat budu na slovenskou firmu , jsem OSVČ bydlim v ČR ale jsem cizinec, nepřekročim částku 1mil za rok , budu muset být Iden. Osoba ? Když ano co to bude pro mne znamenat , co se pro mne změní myslím Dánové přiznání atd.
  Děkuji za radu .

  • Hezký den, předpokládám, že jste neplátce DPH. Pokud poskytujete stavební práce slovenskému podnikateli na nemovitosti na Slovensku, nestane se z Vás identifikovaná osoba. Místo plnění je v takovém případě na Slovensku. Ověřte si však, zda nebude nutné registrovat se jako plátce DPH na Slovensku.

 6. Zdravim, zeptám se.

  Jak je to s pořizovánim elektronického softwaru? Když mi dodavatel pošle licenční klíč online, neprochází přes celnici a tedy není na něj stanoveno DPH (případně i clo), leč já ho uvedu při daňovym hlášení pro daný měsíc? nebo jak to funguje?
  A hraje zde roli, jestli je dodavatel plátce či nikoliv?

  Díky.

  • Hezký den, Vítězslave, u pořízení elektronického softwaru mezi státy skrze internet se clo neplatí – nejedná se o zboží, které by fyzicky překračovalo hranice. Vyměření DPH bude na základě faktury, kterou obdržíte. Pokud jste plátce DPH nebo identifikovaná osoba, máte povinnost přiznat daň vždy, kdy přijmete službu od osoby neusazené v tuzemsku. Nezáleží pak, jestli je to plátce DPH, nebo nikoliv.

 7. Dobrý den,
  děkuji za přehledný článek. Mám aktuální dotaz ohledně proběhlého brexitu. Na webu finanční správy je dokument https://www.financnisprava.cz/cs/dane/brexit/info-brexit-dan-z-prijmu-11078
  Chápu to správně, když řeknu, že z toho vyplývá že už není potřeba absolvovat tu byrokracii s identifikovanou osobou a do VB lze tedy fakturovat jako např. do USA a zisk zdanit až v ročním přehledu (nejsem plátce DPH) ? Dále bych se chtěl zeptat jak postupovat ohledně zamezení dvojího zdanění.
  Děkuji.

  • Hezký den, Martine, chápete to správně. ? Velká Británie už není členem Evropské unie a přistupuje se k ní tedy jako ke třetí zemi. U nich nevzniká povinnost registrovat se jako identifikovaná osoba a podávat souhrnné hlášení. Abyste zamezil dvojímu zdanění, postupujte nadále podle platné smlouvy o zamezení dvojího zdanění.

 8. Dobrý den,

  Rád bych se zeptal, zda nedělám chybu v mém případě.
  Jsem OSVČ (neplátce DPH). Relativně často nakupuji ze třetích zemí (licence k programům/pluginům), ale nikde nezadávám své DIČ a cenu tedy mám i daní, která se mi přičte na základě zadání země v objednávce. Neregistroval jsem se tedy jako Identifikovatelná osoba. Je to takto správně?

  A ještě bych se rád zeptal jak postupovat v případě, že jsem zakoupil produkt (opět s daní, nezadával jsem DIČ) z UK, která již není v EU. Koupě proběhla v září 2020. Nemusím se též registrovat jako IO?

  Mockrát děkuji za odpověď

  • Hezký den, Štěpáne, v případě nákupů ze třetích zemí nemáte povinnost registrovat se jako identifikovaná osoba (IO). Nicméně pokud jste v roce 2020 nakupoval z Velké Británie, vznikla Vám povinnost registrovat se jako IO, protože v té době byla Velká Británie z tohoto pohledu považována za součást Evropské unie.

 9. Dobrý den,
  chápu to správně, že pokud budu coby OSVČ neplátce poskytovat službu (administrativní servis) do třetí země PO neplátci DPH (konkrétně teď po brexitu britské LTD), tak fakturuji normálně jako neplátce a nikdo se nemusí stát osobou identifikovanou k dani?
  Jen tak pro pořádek, kde bude místo plnění? Děkuji.

  • Hezký den, Majku, je to tak, jak píšete. Místo plnění bude podle § 9 odst. 1 zákona o dani z přidané hodnoty u odběratele, tedy britské LTD – za předpokladu, že k užívání (spotřebě) dané služby nedochází v tuzemsku.

 10. Dobrý den , jak s DPH v případě , že nakoupím motorku /y z Německa od soukromých osob nepodnikatelů přivezu jí/e na území ČR a tady dále prodám soukromým osobám. Mám ŽL
  Stávám se identifikovanou osobou při dosažení limitu ?

  děkuji

  • Hezký den, Barčo, pokud nakupujete od soukromých osob – tedy osob nepovinných k dani, nevztahuje se na Vás limit pro registraci jako identifikovaná osoba.

 11. Dobrý den,

  prosím o vysvětlení druhé části odstavce v kapitole „Obchod v rámci Evropské unie“:

  Pokud prodáváš své služby podnikateli sídlícímu v některém z členských států Evropské unie, stáváš se identifikovanou osobou a za dané daňové období musíš podat přiznání k DPH a také souhrnné hlášení. Pokud se však jedná o neplátce DPH, stačí Ti, když si pohlídáš, aby Tvůj obrat za po sobě jdoucích 12 měsíců nepřekročil 1 milion korun.

  Jestli chápu správně, pokud jako český neplátce DPH poskytnu službu podnikateli sídlícímu v některém z členských států EU, stávám se IO, fakturovaná částka za poskytnutou službu se však nezapočítává do obratu 1.000.000,- rozhodujícího pro povinnou registraci plátce DPH. Pokud jako český neplátce DPH poskytnu službu nepodnikateli sídlícímu v některém z členských států EU, nestávám se IO, ale fakturovaná částka za poskytnutou službu se započítává do obratu 1.000.000,-. Pokud tedy budu jako český neplátce DPH fakturovat službu podnikajícímu neplátci DPH sídlícímu v některém z členským států EU, nebude se tato fakturovaná částka započítávat do obratu, což mi nejde dohromady s větou: „Pokud se však jedná o neplátce DPH, stačí Ti, když si pohlídáš, aby Tvůj obrat za po sobě jdoucích 12 měsíců nepřekročil 1 milion korun.“

  Prosím o vysvětlení a předem děkuji za odpověď.

  • Hezký den, Kláro, pokud fakturujete osobě povinné k dani (podnikatel) do Evropské unie, stává se z Vás identifikovaná osoba. V případě, že fakturujete osobě nepovinné k dani (občan Evropské unie) do Evropské unie, nestane se z Vás identifikovaná osoba. V prvním případě se plnění nezapočítává do obratu, v tom druhém ano.

 12. Dobrý den,
  jsem neplátce DPH, celý loňský rok jsem fakturovala pouze do VB. Stala jsem se identifikovanou osobou a každý měsíc odváděla souhrnné hlášení spolu s přiznáním k DPH.

  Letos opět fakturuji měsíčně do VB. Znamená to, že nyní, kdy je VB mezi 3.zeměmi, nedělám souhrnné hlášení ani měsíční přiznání k DPH? Prostě nic? Nebo něco ano? :)
  Děkuji předem.

  • Hezký den, Veroniko, je to tak. Protože je nyní Velká Británie třetí zemí, nemusíte podávat souhrnné hlášení ani DPH (pokud nejste plátce DPH).

   • Dobry den a co kdyz jsem platce DPH, a fakturuji pouze do Velke Britanie, co potom s priznanim a souhrnym hlasenim.Dekuju

    • Hezký den, Karle, pokud jste plátce DPH, tak musíte vždy za své zdaňovací období podat přiznání a také kontrolní hlášení, je-li k tomu důvod. Souhrnné hlášení už není třeba, protože je Velká Británie považována za třetí zemi.

 13. Dobrý den, jako OSVČ, plátce DPH fakturuji za služby v Eurech slovenské právnické osobě, plátci DPH. Datum zdanitelného plnění je poslední den předešlého měsíce, fakturu vystavím v první den aktuálního měsíce a platbu obdržím poslední den v aktuálním měsíci. Jakým kurzem ČNB ji mám přepočítat na Kč pro účely kontrolního hlášení a výkazu DPH (daň odvede zákazník, neřeším DPH, jenom fakturovanou částku bez DPH)? Použiju stejnou částku v Kč i v k výpočtu daně v daňovém přiznání?

  • Hezký den, Edo, faktura pro účely DPH se přepočítá kurzem ke dni uskutečnění zdanitelného plnění. Ve Vašem případě tedy dle data z předešlého měsíce, máte-li denní kurz. Tento přepočet použijete v daňovém přiznání k dani z přidané hodnoty i do souhrnného hlášení.

 14. Dobrý den,
  jsem v procesu zakládání e-shopu (a s.r.o.) a ráda bych si ujasnila postup fakturování. Na začátku podnikání budu v ČR neplátcem DPH; tj. fakturovat zákazníkům v ČR budu bez DPH. Budu ale mít pár dodavatelů v UK a ti mi budou fakturovat bez DPH a tím pádem se ze mě v ČR stane identifikovaná osoba? Jaký je pak, prosím, postup při dodávkách např. z DE? Předem moc děkuji za klarifikaci.

  • Hezký den, Moniko, od 1. ledna 2021 se z Vás v takovém případě nestane identifikovaná osoba, protože Velká Británie již není členskou zemí Evropské unie. Pokud budete nakupovat například z Německa, pak byste se mohla stát identifikovanou osobou – pokud nakoupíte zboží z Evropské unie za více než 326 tisíc Kč za rok.

 15. Dobrý den, jak správně vyfakturuji jako identifikovaná osoba německému neplátci DPH (např. obec, divadlo). Sdělili mi, že UmSt.ID nemají.

  • Hezký den, Evo, faktura bude vypadat úplně stejně, jako byste fakturovala neplátci nebo plátci DPH, jen neuvedete jejich DIČ.

 16. Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda je článek aktuální. Mám v tom docela zmatek, ostatní články, na jiných portálech, které jsem četl, uváděly informace, že se budu muset stát Identifikovanou osobou pokud bude faktura putovat do EU. Dělám pouze s nepodnikateli.
  Chtěl bych si jen udělat klid na duši a zkontrolovat si, že pokud pracuji s nepodnikateli a fakturuji jim, tak to je bez DPH a nemusím se stát identifikovanou osobou. (Tudíž je vše stejné jako při fakturaci někomu v ČR)

  Děkuji moc

  • Hezký den, Petře, článek je aktuální, ale přesné nastavení může záležet na mnoha dalších věcech – například na tom, konkrétně jaké služby fakturujete. Pokud máte zájem probrat to detailněji, napište nám prosím na info@nastejnelodi.cz s prosbou o konzultaci.

 17. Dobrý den,

  Jako OSVČ, neplátce DPH, pokud mam zákazníka kterému pravidelně prodávám IT služby do Švýcarska (CH) a za cely rok vystavím jednu jedinou fakturu (která nepřesáhne 1 mil.) jednomu zákazníkovi do Rakouska (AT), přičemž součet vystavených faktur (CH + AT) přesáhne 1 mil. tak mam povinnost stat se identifikovanou osobou? Pokud ano, tak kdy (jakmile vystavím fakturu do AT nebo až po podání přiznání za uplynulý rok)? A co výkazy?

  • Hezký den, Petře, protože nespecifikujete, kdo je konečným příjemcem služby (zda osoba povinná k dani, či nikoliv), budeme dále v odpovědi vycházet z předpokladu, že Vaši zákazníci jsou osoby povinné k dani (podnikatelé). Tedy že se jedná poskytnutí služby podle § 9 odst. 1 zákona o DPH. Identifikovanou osobou (IO) se musíte stát k datu, kdy poskytnete službu do Evropské unie. Pokud tedy vystavíte fakturu do Rakouska, v den poskytnutí služby se musíte registrovat na finančním úřadě. Povinností IO je poté posílat souhrnné hlášení na finanční úřad vždy za období, kdy jste fakturoval do Evropské unie. Není zde žádná hranice jednoho milionu – to je u plátců DPH, kteří poskytují služby s místem plnění v tuzemsku.

 18. Dobrý den,

  Děkuji za článek a mám dotaz.

  Zakládám si s.r.o. a budu prodávat zboží z USA (jedná se tedy o import ze třetí země a dodavatel je podnikatel). Z tabulky v článku to vypadá, že bych se musela stát IO, ale po přečtení diskuze si tím už nejsem jistá, protože odpovědi tvrdí opak.

  Budu ráda za upřesnění, jak to je s DPH při nákupu z USA.

  Děkuji a přeji hezký den.
  Hanka

  • Hezký den, Hanko, v případě nákupu zboží z USA se z Vás identifikovaná osoba nestává. Článek hovoří o službách, nikoliv o zboží – v tomto se na Vás tedy nevztahuje.

 19. Dobry den. Mohla by som Vas poprosit o radu? Zijem v ČR a zakladam si v ČR zivnost. Budem raz mesacne fakturovat slovenskemu zivnostnikovi (krajcirske sluzby). Musim sa stat identifikovanou osobou? Ak ano, co je pre mna vyhodne? Byt platcom DPH alebo neplatcom? Vopred dakujem za radu!

  • Hezký den, Zuzano, identifikovanou osobou se stanete ode dne poskytnutí služby s místem plnění v jiném členském státě Evropské unie. Ve Vašem případě to bude ke dni vystavení faktury slovenskému podnikateli. K posouzení, zda je pro Vás výhodnější být plátcem DPH, nebo nikoliv, nemáme dostatek informací. Pokud máte zájem o detailnější analýzu Vaší situace, sjednejte si prosím konzultaci: http://nastejnelodi.cz/domluvit-schuzku/

 20. Dobrý den,
  mám klientku, OSVČ, plátce DPH. Chystá se podnikat v novém oboru. Chce zprostředkovávat výrobu oblečení v Asii pro české klienty, prostřednictvím výrobního agenta sídlícího v Hong Kongu. Za sprostředkování této výroby bude tedy fakturovat i provizní fakturu (sjednání výrobní zakázky) agentovi v Hong Kongu. Jak to bude na faktuře s DPH? Jaký kurz bude používat k přepočtu pro KH a následně i daňové přiznání?

  • Hezký den, Alice, pokud se jedná o českého plátce DPH, vystaví se faktura v přenesené daňové povinnosti a povinnost vypořádat DPH bude mít agent v Hongkongu. Jedná-li se o službu, místo plnění při zprostředkování je dle § 9 odst. 1 zákona o DPH stejné jako sídlo odběratele – ve Vašem případě tedy Hongkong. Kurz pro přepočet faktury by měl odpovídat kurzu, který OSVČ používá v průběhu celého roku, vizte § 4 odst. 8 zákona o DPH.

 21. Dobrý den,
  moc děkuji za Váš článek a spíš pro své čisté svědomí se chci ujistit.

  Jsem studentka, přivydělávám si jako OSVČ (neplátce DPH) a dostala jsem nabídku výuky v UK. Výuka by probíhala online – takže já bych byla fyzicky v ČR. Ale jestli to chápu správně, tak k naplnění by došlo v UK.
  Společnost jede na dotace a já už bych byla ve výkazech na ty dotace,. Jestli to dobře chápu, tak by neměly vzniknout žádné komplikace, pokud se mi na konci roku příjmy z UK objeví v daňovém přiznání. Na FU mi bylo řečeno, že to má být vedeno stejně jako bych fakturovala pro někoho z ČR, platí to?

  Řešíme teď ale, jestli mě vůbec mohou zaměstnat, když nejsem daňovým rezidentem v UK. Já si myslím, že ano, ale pro ujištění se ptám.

  Dále – když poskytuju službu do zahraničí, tak jestli si nemám účtovat DPH = stát se plátcem DPH. Pokud chápu podmínky brexitu správně, tak se nemusím stát identifikovanou osobou, ani plátcem DPH. Můžu pokračovat dál jako neplátce a účtovat čistou sumu“. Toto je také jen pro ujištění.

  Poslední otázka je, jestli se na mě vůbec nějak vztahuje dvojí zdanění – nejsem daňovým rezidentem v UK, fyzicky jsem v ČR. Ale k naplnění by mělo dojít v UK. Na dvojí zdanění se ptám, že pokud by mohl vzniknout nějaký problém, tak ať ho podchytíme hned na začátku.

  Omlouvám se za komplikovaný komentář. Předem moc děkuji za pomoc.

 22. Hezký den, prosím o radu. Nemohu se dopátrat jek je to s DPH při dodání zboží pro firmu ze Švýcarska. Zboží by navíc mělo zůstat v ČR. Vím, že Švýcarsko je součástí schengenském prostoru, ale jak je to se členstvím v EU jako takové. My jsme plátci DPH. Už by po nás chtěli zálohovou fakturu – nevím si rady.

  • Hezký den, Vladko, v případě prodeje zboží bez přepravy a odeslání je dle § 7 odst. 1 zákona o DPH místo plnění tam, kde se zboží nachází v době, kdy se dodání uskutečňuje. V případě, že zboží neopustí Česko, je tedy místem plnění Česko. Daň byste tak měla přiznat a zaplatit tady, a to bez ohledu na to, komu se fakturuje. Fakturu s DPH byste správně měla vystavit Vy.

 23. Dobrý deň,

  ak OSVČ v ČR poskytuje služby firme so sídlom mimo EU (programovanie), sú faktúry bez DPH, správne? Počítajú sa takéto príjmy do limitu 1mil Kč pre stanie sa platcom DPH?
  Vopred vďaka za odpoveď!

  P.

  • Hezký den, Petere, předpokládám, že jste neplátce DPH. V případě fakturace s místem plnění v zahraničí, tedy poskytnutí služeb IT mimo EU, se příjmy do obratu nezahrnují. Faktura se vystavuje bez DPH.

 24. Dobrý den,

  jako živnostník (ČR, neplátce DPH) zprostředkuji nájem prostoru na event v ČR zahraničnímu(EU) plátci DPH. Vyplívají z toho nějaké povinosti nebo pokud je místem plnění event v ČR, tak nic neřeším? Stávám se indentifikovanou osobou? Fakturuji s DPH nebo bez?

  Díky za odpověď

  • Hezký den, Dušane, místem plnění je ve Vašem případě tuzemsko. Protože jste neplátce, faktura bude vystavená bez DPH a identifikovanou osobou se nestanete.

 25. Zdravím,
  jsem neplátce DPH a samostatnou výdělečnou činnost vykonávám jako vedlejší (vedu daňovou evidenci) – ke svému běžnému zaměstnání. Podnikám v oblasti nákupu a prodeje, konkrétně nakupuji sběratelské fotbalové karty z ČR, EU i ze zemí mimo EU, které poté prodávám na území ČR a SR (nákup mimo ČR je zpravidla přes ebay nebo jiné zahraniční eshopy, v ČR pak prostřednictvím eshopu).

  1. Jsem povinen hradit clo u zásilek, které bez cla projdou přes celní kontrolu (zejména se jedná o dopisní zásilky – jednotlivé karty)?
  2. Jsem povinen platit nějaké DPH, pokud opět nebude vyměřeno při celní kontrole? A jak je to v případě platby DPH, pokud je zboží nakupováno z a) EU, b) ČR či c) ze zemí mimo EU. (Nakupuji jak od
  3. Od čeho se případně odvíjí cena pro výpočet DPH? (může se jednat o zakoupené zboží ve výši 200 Kč, ale její prodej bude např. v hodnotě několika tisíc).
  4. Stávám se identifikovatelnou osobou?

  Předem moc děkuji za odpověď

 26. Dobrý den,
  jsem fotografka osvč a neplátce DPH, chtěla bych se zeptat jak je to s jednorázovou fakturací na Island? Je to země mimo EU ale v schengenském prostoru. Četla jsem, že identifikovatelnou osobou se taktéž nestávám pokud se jedná o odvětví- umění. Jsme z toho zmatená :)
  Budu moc vděčná za radu!

  • Hezký den, Kateřino, bohužel nevíme, kdo je vaším odběratelem, o jakou konkrétní fotografickou službu se jedná ani kde byla uskutečněna. Každopádně platí, že identifikovanou osobou se nestanete, pokud je plnění, které poskytujete na Island, zároveň na Islandu osvobozeno. Můžete nám napsat podrobnosti a mrkneme na to. :)

 27. Dobry den, měl bych dotaz ohledně s.r.o. ( nejsme plátci ) jestliže vystavil fakturu Rakouské firmě ( která je plátce ), za provedenou práci , stane se naše firma IO? A co přesně IO známe pro naši firmu? Děkuji

  • Hezký den, Pavle, v takovém případě se stanete identifikovanou osobou, protože poskytnete službu podle § 9 odst. 1 zákona o DPH. Je potřeba zaregistrovat se u místně příslušného finančního úřadu a každý měsíc podávat souhrnné hlášení. Zároveň nemáte nárok na odpočet z přijatých zdanitelných plnění.

 28. Dobry den, mam zivnost jako vedlejsak a chtela bych prodavat me autorske navody na hackovane a pletene produkty do zahranici (eu i mimo eu) pokud si ohlidam..resp. predpokladam ze to bude jen fyzickym osobam, nikoliv pravnickym, stanu se identifikovanou osobou? Moc dekuji.

  • Hezký den, Evo, bohužel nevíme, zda zasíláte zboží (tedy fyzické návody), nebo se jedná o službu poskytovanou elektronicky (přes internet). Pokud je druhá možnost správně a jedná se o elektronicky poskytnutou službu osobám nepovinným k dani, tedy občanům, identifikovanou osobou se nestanete. Musíte si však pohlídat částku inkasovanou za návody zaslané do zemí Evropské unie. Limit pro povinný odvod DPH v dané členské zemi Unie se od července 2021 snižuje.

 29. Dobrý den, rada bych se zeptala pokud jsem plátce DPH v ČR a začínám nakupovat zboží ze země EU a prodavam zde dalším lidem nestanu se IO? A jak tedy pak vystavuji fakturu těmto odběratelům, kteří jsou neplatci DPH? Díky Markéta

  • Hezký den, Markéto, pokud již jste plátce DPH, není důvod stát se identifikovanou osobou. Fakturace od vás vašim odběratelům probíhá standardně – jako tomu bylo doposud. Vystavujete tedy s DPH, které pak odvedete finančnímu úřadu.

 30. Dobrý den,
  Potřebuji fakturovat poskytnutí grafických služeb klientce do Kanady skrze PayPal fakturu.
  Co to znamená pro mě jako neplátce DPH využívající paušální daň? (Tudíž žádné daňové přiznání.)
  Chápu, že se nic nemění a fakturuji jako v případě mých českých klientů?
  Děkuji,
  Filip

  • Hezký den, Filipe, chápete to naprosto správně. :) Vystavíte fakturu bez DPH a identifikovanou osobou ani plátcem DPH se nestanete.

 31. Dobrý den,
  když jako OSVČ (neplátce DPH) budu psát články pro firmu na Slovensku a fakturovat jim tyto služby, musím být identifikovaná osoba?
  Děkuji za odpověď.

  • Hezký den, Katko, v případě fakturace na Slovensko se z Vás stane identifikovaná osoba, protože poskytujete služby podle § 9 odst. 1 zákona o DPH, tedy služby osobě povinné k dani na Slovensku.

 32. Dobrý den,

  jsem OSVČ (neplátce) fotografka. Mám nasmlouvané nějaké zakázky na focení v Německu a v Nizozemsku. Focení je pro nepodnikatele (soukromé osoby, rodiny). Pokud to tedy dobře chápu, tak jim stačí vystavit fakturu a IO se nestávám. Je to tak?

  Ale jakmile si „boostnu“ post na mé stránce na Facebooku, tak už se IO stávám? Případně i třeba po nákupu Adobe Photohop? Je to tak?

  Děkuji Simona

  • Hezký den, Simono, pokud nakoupíte službu z Evropské unie (ať už od Adobe, nebo Facebooku), stanete se identifikovanou osobou. Máte pak povinnost v Česku podat daňové přiznání a přiznat daň. V případě vystavení faktury soukromé osobě v Německu se z hlediska českého DPH identifikovanou osobou nestanete.

 33. Dobrý den,
  začal jsem kreslit výkresy pro firmu z Německa (typ firmy UG).
  Doma je vytvořím a jim pošlu emailem.
  Jsem OSVČ, neplátce DPH a využívám paušální daň.
  Musí ze mě být identifikovaná osoba?
  Fakturu vystavuji jako zákazníkovi v Česku a jen si hlídám 1milion obrat?

  Děkuji Vladimír

  • Hezký den, Vladimíre, pokud budete fakturovat firmě v Německu, tedy osobě povinné k dani, stanete se identifikovanou osobou a musíte podat souhrnné hlášení. Fakturu vystavujete stejně, jako by se jednalo o českého zákazníka – bez DPH a příjmy se do obratu nezapočítávají.

 34. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, bude nám fakturovat služby slovenský OSVČ, neplátce DPH, místo plnění služby bude v ČR, má slovenský OSVČ povinnost se u nás registrovat jako identifikovaná osoba? Faktury nám vystavuje se slovenským DIČ, v české měně. děkuji

  • Hezký den, Romano, protože neuvádíte, o jaké služby se jedná, budeme předpokládat, že jde o služby, kde je místo plnění stanoveno dle § 9 odst. 1 zákona o DPH. Zároveň předpokládáme, že jste dle tohoto zákona osoba povinná k dani. Slovenská OSVČ se v tomto případě nemusí v Česku registrovat jako identifikovaná osoba. Povinnosti vyplývající ze zákona o DPH budete plnit vy.

 35. Dobrý den,
  v celé diskuzi se píše o nákupu služeb, které jsou přímou součástí podnikání, ale jak je to se službami, které jsou režijními náklady?
  Uvedu 2 příklady (za předpokladu, že jsem OSVČ, neplátce DPH):
  1) jsem fotograf živící se prodejem fotografií a jedu např. někam do německé botanické zahrady vyfotit nějakou vzácnou rostlinu, která jinde není. Vstupné do této botanické zahrady je (předpokládám) také služba (i když režijní výdaj). Jsem v tom případě IO?
  2) když při této cestě (nebo za podobným účelem) třeba v Německu píchnu kolo u auta a nechám si jej na místě opravit, opět zaplatím za službu (opět režijní výdaj). Jsem IO?
  Děkuji za odpověď

  • Hezký den, Romane, nejdříve je třeba říct, že z hlediska DPH není podstatné, zda jsou náklady režijní, nebo přímé. Důležité je místo plnění služby. V prvním případě je místem plnění Německo, a to podle § 10b zákona o DPH. Vstupné je zatíženo německou DPH, kde se také musí odvést, což zajišťuje daná botanická zahrada. Identifikovanou osobou se v tomto případě nestanete. U druhého bodu je dle §9 odst. 1 zákona o DPH místo plnění v Česku. Vy i autoservis jste osoby povinné k dani, takže bude potřeba registrovat se na finančním úřadě a přiznat DPH v Česku.

 36. Dobrý den, chci se zeptat, jsem živnostník v kovo průmyslu. Nejsem plátce DPH. Můj kamarád který je mistr v rakouské velké firmě mi zkouší dohodnout kšeft cca na rok kde bych popřípadě k sobě vzal i nějaké další lidi. Jedná se mi o to jak bych firmě měl vystavovat faktury, jak s DPH atd. Moc děkuji za užitečné i formace. Tomáš

  • Hezký den, Tomáši, abychom Vám mohli přesně odpovědět, budeme potřebovat další informace. Záleží na konkrétním druhu spolupráce – třeba na tom, zda jim budete prodávat jen své služby, nebo zboží. Kolegové to s Vámi rádi proberou na konzultaci: http://nastejnelodi.cz/domluvit-schuzku/

 37. Dobrý den. Poskytuji montážní práce Rakouské firmě. Musím se stát plátcem, nebo ifdentifikovanou osobou? Jsem OSVČ a firma pro kterou v Rakousku pracuji,je plátcem. Děkuji za odpověď.

  • Hezký den, Romane, z dotazu nevyplývá, kde dané služby poskytujete ani o jaké montážní práce se jedná. Záleží třeba na tom, jestli je budete poskytovat na věci movité, nebo nemovité. Domluvte si prosím krátkou konzultaci s kolegy, rádi Vám pomůžou: http://nastejnelodi.cz/domluvit-schuzku/

 38. Dobrý den, jsem OSVČ neplátce DPH, daním paušálně, ale budu teď fakturovat dánské firmě (plátce DPH) copywriting. Stávám se tedy id.osobou, nebo ne? Případně platí DPH můj zákazník, nebo já? Děkuji za radu.

  • Pěkný den, Alžběto, jelikož budete poskytovat služby do EU dle § 9 odst. 1 zákona o DPH, stává se z Vás identifikovaná osoba. Musíte se tedy zaregistrovat a podávat souhrnné hlášení. Vy DPH neplatíte – povinnost bude mít Váš odběratel, a to podle platných zákonů v Dánsku.

 39. Dobrý den,

  pokud poskytuji své služby firmě v EU a zároveň jsem v ČR neplátcem DPH, pak také NEBUDU na faktuře DPH uvádět, tedy faktura bude stejná jako bych fakturoval firmě v ČR? Následně příští měsíc musím podat přiznání k DPH a souhrnné hlášení a také zaplatit vyměřené DPH.

  Pro neplátce DPH v ČR tedy fakturace v rámci EU není výhodná, jelikož z fakturované částky (která je bez DPH) musí příští měsíc ještě odvést částku ve výši DPH? Nebo se v tomto případě DPH již neodvádí/neplatí?

  Předem Vám děkuji za odpovědi
  Jakub K

  • Pěkný den, Jakube, jako neplátce poskytujete firmě v EU službu dle § 9 odst. 1 zákona o DPH a stává se z Vás tedy identifikovaná osoba. Je potřeba se registrovat a podávat souhrnné hlášení. DPH nevyměřujete vy, ale Váš odběratel, a to ve svém státě a dle tam platných zákonů. V takovém případě nemáte povinnost odvádět DPH z poskytnuté služby.

 40. Dobry den, jsem OSVC, neplatce DPH, identifikovana osoba. Poskytuju zamecnicke a potrubarske prace na nemovitostech v EU pro firmy jez jsou DPH platci. Letosnim rokem presahnu obrat 1mil czk. Musim se pak registrovat jako platce DPH? Pokud ne, jde i nad 1 milion uplatnovat danovy pausal? Dekuji

  • Pěkný den, Radku, protože poskytujete práce s místem plnění v EU, tyto příjmy se nezahrnují do obratu pro plátcovství DPH. Pokud jsou Vaše jediné příjmy ty, které souvisejí s prací na nemovitosti dle § 10 zákona o DPH, potom se z Vás při překročení limitu jeden milion korun plátce DPH nestane. Paušální výdaje můžete dle zákona o dani z příjmů uplatnit kdykoliv, kdy se tak rozhodnete. Nejste omezen výší příjmů ani plátcovstvím DPH.

 41. Dobrý den,

  Počítá se do limitu pro platce DPH (1 mio Kč) příjem ze zahraničí, když fakturu jako neplátce DPH služby (marketing) plátci DPH na Slovensku (sídlo firmy), kde tím vzniká přenesena povinnost daně?

  Druha otázka, musím i v tomto případě dělat každý měsíc krom souhrneho hlášení taky přiznání k dani, které je 0 Kč?

  Děkuji

  • Pěkný den, Honzo, služby, které fakturujete do Evropské unie, se do obratu zahrnovat nebudou. Jako identifikovaná osoba máte v tomto případě jen povinnost podávat souhrnné hlášení.

 42. Dobrý den, jsem OSVČ – neplátce DPH a fakturuji práce na nemovitosti Slovenské firmě.
  Slovenská firma je plátce DPH na Slovensku, ale nemovitost na které provádím práce je v Německu. Jaké povinnosti mi vznikají? Děkuji

  • Pěkný den, Kláro, podle § 10 zákona o DPH bude místo plnění tam, kde se nemovitost nachází – tedy v Německu. Měla byste se spojit s německým daňovým poradcem a zjistit, zda nemáte z hlediska německého zákona nějaké další povinnosti.

 43. Dobry den,
  Je mozne zalozit zivnost (neplatce DPH) a fakturovat len so zahranicim? Pripadne len jednej firme (platcovi DPH) v zahranici? Samozrejme by sa zivnostnik v CR zaregistroval ako identifikovana osoba. Zaujima ma ci existuje v CR nejaka prekazka, pripadne podmienka, ze pri zalozeni zivnosti v CR sa musi fakturovat aj v ramci tuzemska. Tento konkretny pripad je proste zamestnanie v zahranicnej firme, ktora vsak vyzaduje dane sluzby fakturovat, miesto priamej zamestnaneckej zmluvy. Nepride mi ze by slo o schwartz system, pretoze nejde o zamestanenie „na fakturu“ pre jednu firmu v CR. Moc dakujem za akukolvek radu :)

  • Pěkný den, Ingrid, pokud nenaplňujete znaky švarcsystému, nevidíme v tom žádnou překážku. Není nutné fakturovat i v rámci tuzemska – můžete mít odběratele kdekoliv.

 44. Dobrý den. Chtěl bych se prosím informovat.
  Bydlím 3 roky ve Španělsku, mám živnost na paušál, takže asi nejsem plátce dph. Vystavuju faktury porád z české živnosti. Někdo má problem když udelam fakturu s VAT někdo ne. Až teď jedna firma me informuje že se musím registrovat jako vnitropodnikový operátor (operador intracomunitario) jinak nemůžou příjmat moje faktury. Je to nutné? nebo je lepší si zavést rovnou živnost ve španělsku? Ďekuji za odpověd a radu.

  PS: živnost ve španělsku se mi nechtela řešit protože sem nevědel do kdy zůstanu.

 45. Dobrý den. OSVČ plátce DPH poskytuje služby v Rakousku (truhlářství, montáž nábytku), fakturovat bude české firmě s.r.o. Ident. osobě . Domluvili se na fakturaci v eurech. Jak s DPH na faktuře, bude uvádět a odvádět DPH nebo bude přenesená daň?

  • Pěkný den, Ludmilo, z Vašeho dotazu není zřejmé, kdo je OSVČ plátce DPH, která poskytuje služby (prodej zboží) v Rakousku. Pokud se jedná o rakouského plátce DPH a jestli chápeme správně, že poskytuje prodej zboží s montáží, bude místo plnění tam, kde je nábytek smontován (dle §7 zákona o DPH) – tedy v Česku. Protože je prodej zboží poskytnutý osobě povinné k dani (česká firma, identifikovaná osoba), měla by být faktura vystavena bez DPH. Česká firma pak bude mít povinnost přiznat z takového plnění DPH a odvést jej finančnímu úřadu.

 46. Dobrý den, asi tu ještě nezaznělo. Prosím, jak je to když česká firma neplátce DPH nakupuje služby od firmy z jiné země EU – taktéž neplátce DPH. Podle článku mi připadá, že pokud nakoupím tutéž službu od české a zahraničí firmy (pořád jsme v eu a oba neplátci), tak od zahraniční mě to donutí připlatit navíc DPH? To by pak bylo jakoby clo nebo sankce za využití služby jiné než domácí firmy? Velmi děkuji za odpověď.

  • Pěkný den, Martine, ano, v případě, že nakoupíte službu od podnikatele z jiné země Evropské unie, budete muset dle § 24 zákona o DPH přiznat daň a stanete se identifikovanou osobou.

 47. Dobrý den,
  jsem plátce DPH a programuji. Fakturuji agentuře sídlící v Polsku. Faktura (v eur), v mém případě tedy bude obsahovat DPH a DPH bude odvedeno státu. Výše dph ke dni zdanitelného plnění. Kontrolní hlášení a přiznání k dani. Musím ještě do hlášení / přiznání k dph uvést něco dalšího, jedná se mi o kurzový rozdíl, jiné přenesené povinnosti apod. ? Děkuji, Mirek

  • Pěkný den, Mirku, pokud fakturujete osobě povinné k dani (firmě, která Vám sdělila své DIČ), pak se bude jednat o přenesenou daňovou povinnost a faktury vystavujete do Polska bez DPH. Agentura v Polsku si DPH vyměří a odvede tam. Máte povinnost podat souhrnné hlášení v měsíci, kdy fakturujete do Evropské unie. Do přiznání k DPH a kontrolního hlášení se kurzové rozdíly neuvádí. Uvedete tam pouze částku ve vystavené faktuře v CZK přepočtenou kurzem ke dni zdanitelného plnění.

 48. Jak má vypadat „Reserse charge“ a kdy jej musím uvádět? Chápu správně, že jako plátce DPH fakturuji programování do EU jiné firmě a ta, když není plátce DPH, tak „reverse charge“ musím uvádět já a faktury vystavovat bez DPH ? Jak se aplikuje ?

  • Pěkný den, Mirku, pokud fakturujete IT práce jiné osobě povinné k dani, jedná se o plnění podle § 9 odst. 1 zákona o DPH a povinnost přiznat daň se přenese a odběratele. Vy jako plátce poté vystavujete faktury bez DPH a DPH přizná firma v Evropské unii.

 49. Dobrý den. Český plátce DPH poskytne kulturní službu Slovenskému plátci DPH, který má i české DIČ. Místo konání je v ČR. Jak správně fakturovat?
  Děkuji za odpověď.

  • Pěkný den, Heleno, pokud se jedná o poskytnutí služby dle § 10b zákona o DPH, bude místo plnění v Česku — tam, kde se představení koná. Fakturu slovenskému plátci DPH (na české DIČ) vystavíte včetně vyčíslené DPH.

 50. Dobrý den,

  jsem OSVČ, neplátce daně a poskytuji výuku jazyků online zatím pro ČR. Vzniká pro mě nějaká povinost v případě, že bych učil i zahraničního studenta (nepodnikatel, fyzická osoba) a fakturoval částku v €? Např. z Něměcka (EU), nebo Anglie (mimo EU)?
  Stačí potom do daňového přiznání přijatou částku přepočítat do Kč podle aktuálního kurzu?
  Děkuji

  • Pěkný den, Štěpáne, v tomto případě je místo plnění stanoveno dle § 10i) zákona o DPH — tedy tam, odkud jsou zahraniční studenti. Měl byste si tedy zjistit, zda Vám v daných zemích poskytováním takové služby vzniká nějaká povinnost. V Česku Vám v případě poskytování služeb českým studentům z hlediska zákona o DPH žádné povinnosti neplynou. Do daňového přiznání k dani z příjmů můžete částky přepočítat dle aktuálního kurzu.

 51. Vážený pane Valtře, mám dotaz: lékař, neplátce DPH, nakupuje lékařské zboží z EU, z Číny,USA přes Paypal -a eBay, která dodá výpis s uvedeným zbožím, částkou v dané měně i v českých korunách s propojením na výpis běžného podnikatelského účtu u KB. Nakoupené zboží nepřesahuje dohromady 326tkč za celý rok . Stačí tento výpis eBay ,aby byl daňovým výdajem?
  Stává se lékař identifikovanou osobou dle z.235/1993?
  Moc děkuji za odpověď

  • Pěkný den, Anno, podle mého názoru se identifikovanou osobou nestává. Nejsem však schopný posoudit, jestli výpis z eBay je dostačující — bez toho, abych takový doklad viděl.

 52. Dobrý den, prosím o ujasnění určitě již řečeného v dotazech.
  Česká OSVČ neplátce DPH, nakupuje zboží v Polsku od plátce DPH a prodává v ČR nepodnikajícím. Z Polska dostává fakturu s DPH, v ČR prodává bez DPH.
  Do limitu 326 tis.Kč za rok nemusí nic.
  Od limitu se musí stát identifikovanou osobou. To znamená, že nakoupí bez DPH a v ČR odvede naše DPH? A podá daňové přiznání?
  Děkuji moc za odpověď

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *