Paušální daň pro rok 2021

Kateřina Davidová -

Kdo ji může využít a komu se vyplatí? Co přesně nahrazuje a co dělat, když se v průběhu roku něco změní? Všechno důležité k velké novince roku 2021.


Paušální daň pro rok 2021


Paušální daň má platit už od 1. ledna 2021. Podmínkou pro její uplatnění je podání oznámení o vstupu do paušálního režimu pro daný rok. Termín pro rok 2021 je 11. ledna.

Stačí vyplnit tento interaktivní formulář nebo ručně vypsat tento formulář.

Jestli si s nimi nebudeš vědět rady, napiš nám.

Finanční úřad potom předá informaci o paušálním režimu správě sociálního zabezpečení a příslušné zdravotní pojišťovně.

Co se v paušální dani ukrývá?

V paušální dani – částce 5 469 Kč – se bude ukrývat záloha na zdravotní pojištění (ve výši 2 393 Kč), záloha na sociální pojištění (ve výši 2 976 Kč) a záloha na daň z příjmu (100 Kč).

Zálohy na paušální daň jsou splatné do 20. dne daného měsíce. Výjimkou je lednová záloha, která bude splatná až 22. února 2021. Takže pokud necháš platbu zálohy za leden až na únor, tak bys měl v únoru poslat dvě platby v celkové výši 10 938 Kč.

K platbám se bude používat předčíslí bankovního účtu 2866, číslo účtu podle matriky finančního úřadu a kód banky 0710.

Kdo ji může využít?

Paušální daň mohou využít jen osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které mají příjmy z podnikání menší než jeden milion korun a nejsou tedy plátci DPH. Zároveň proti nim nesmí být vedeno insolvenční řízení.

Bude tedy nutné stejně vést evidenci příjmů pro zjištění, jestli byl tento limit dodržen. OSVČ dále musí sledovat obrat za dvanáct bezprostředně po sobě jdoucích kalendářních měsíců. Pokud překročí milion korun, stávají se plátcem DPH a nemohou uplatnit paušální daň.

OSVČ dále nesmí mít příjmy ze zaměstnání s výjimkou příjmů, které jsou osvobozeny anebo zdaněny srážkovou daní. To jsou například příjmy na základě dohody o provedení práce, kdy není podepsáno prohlášení poplatníka (takzvaný růžový papír).

Taky nesmí mít jiné příjmy, které přesahují 15 000 korun ročně podle § 8, § 9 a § 10 zákona o daních z příjmů. Do takových příjmů patří třeba příjmy z pronájmu. Paušální daň nelze použít ani u spolupracujících osob.

Co když poruším podmínky v průběhu roku?

Pak je třeba oznámit finančnímu úřadu vystoupení z paušálního režimu. OSVČ má následně povinnost podat v běžném termínu přiznání k dani z příjmů fyzických osob i přehledy na sociální a zdravotní pojištění, kdy se zaplacené částky v paušálním režimu započtou, jako by byla zaplacena záloha na danou instituci.

Komu se to vyplatí?

Třeba těm živnostníkům, kteří mají roční příjem vyšší než zhruba 520 000 Kč a využívají 60% výdajový paušál.

Ti, co mají nižší příjmy, zaplatí na sociálním pojištění každý měsíc o 15 % více, než jsou minimální zálohy, a taky 100 Kč na daň z příjmu, kterou by při použití výdajového paušálu neplatili.

Příjmy, 60% paušál400 000 Kč520 000 Kč600 000 Kč
Sociální pojištění31 056 Kč31 056 Kč35 040 Kč
Zdravotní pojištění28 716 Kč28 716 Kč28 716 Kč
Daň0 Kč3 360 Kč8 160 Kč
Účetní služby3 000 Kč3 000 Kč3 000 Kč
Celkem62 772 Kč66 132 Kč74 916 Kč
Paušální daň65 628 Kč65 628 Kč65 628 Kč

14 komentářů: “Paušální daň pro rok 2021”

 1. Dobrý den, může paušální daň využít OSVČ, která zároveň pobírá důchod? Děkuji

  • Hezký den, Dane, ano, paušální daň mohou využít i starobní důchodci, pokud splní všechny podmínky.

 2. Dobrý den, mám dotaz. Když OSVČ nebude mít příjem, např. z důvodu dlouhodobé nemoci, jak s paušální daní? Klasické zálohy na sociální a zdravotní pojištění se z důvodu nemoci platit nemusí.
  Děkuji moc za odpověď

  • Hezký den, Blanko, při dlouhodobé nemoci můžete výdělečnou činnost ukončit nebo přerušit. V paušálním režimu pak přestanete být na konci měsíce, ve kterém jste výdělečnou činnost ukončila nebo přerušila. To znamená, že od dalšího měsíce už nemusíte platit paušální zálohy. Po skončení pracovní neschopnosti můžete do paušálního režimu opět vstoupit, a to i ve stejném roce. V době přerušené nebo ukončené živnosti paušální daň neplatíte.

 3. Dobrý den,
  Prosím platím jen častku na účet? A co variabilní symbol? IČO? RČ? A poznámka má být psaná? Paušální daň….,,. . Děkuji ta odpověď.

  • Hezký den, Petro, u paušální daně platíte pouze částku na bankovní účet tomu určený. Předčíslí místně příslušného finančního úřadu je 2866. Variabilní symbol u fyzických osob je jejich rodné číslo. Další poznámky nemusíte uvádět.

 4. Dobrý den, pracuji v pojišťovnictví a mimo to na DPP. Co se stane, když přesáhnu v nějakém měsíci 10.000,-? Nejhorší na tom je, že pracuji 3 měsíce od ledna do března. A může se stát, že v lednu budu mít 0 únor 0 a březen 20K. To už je špatně, je tomu tak?

  • Hezký den, Petře, ano, v případě překročení částky 10 000 Kč za určitý měsíc Vám zaměstnavatel strhne zálohu na daň (nikoliv srážku), čímž porušíte podmínky. Platí to, i když nebudete mít podepsané prohlášení poplatníka (růžový papír).

 5. Dobrý den, manžel a já jsme oba osvč. Manžel se od roku 2021 přihlásil k paušální dani. Mohu na něj za rok 2020 ještě převést příjmy jako na spolupracující osobu?

 6. Dobrý den, je možné využít paušální daň u OSVČ, které provádí sezonní práce? Tzn.že mají na zimu přerušenou živnost? Děkuji za odpověď

 7. Manželka, jako OSVČ, podala ve stanoveném termínu přihlášku do Paušálního režimu . má jen příjmy, které na ni převádím. Přihláška byla, jak mi bylo na můj dotaz na příslušném pracovišti FÚ řečeno, v průzkumném řízení , a byla schválena. V těchto dnech mi bylo znovu řečeno, že ma ni , jako na spolupracující osobu, mohu příjmy a výdaje převádět i nadále. Dostal jsem milnou odpověď ? V základním ustanovení, kdo nemůže paušální režim uplatnit, spolupracující osoba není výslovně uvedena. Děkuji za vysvětlení.

  • Pěkný den, Antoníne, institut spolupracující osoby se provádí při podávání daňového přiznání. Protože při dani stanovené paušálně se daňové přiznání nepodává, dle mého názoru ani nelze příjmy přerozdělit. V případě, že byste z paušálního režimu vystoupil a podával si daňové přiznání, nemělo by nic bránit tomu, abyste své příjmy na manželku přerozdělil.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *