Proč je důležité řešit chybějící doklady?

Nastejnelodi.cz s.r.o. -

Každému podnikateli se lehce stane, že ztratí nebo nedodá své účetní nějaké doklady. Jsou takoví, kteří to neřeší a díky tomu, platí do státního rozpočtu více peněz než by museli.

Na chybějící doklady se můžeme dívat ze tří hledisek:

  • z hlediska daně z příjmů,
  • z hlediska DPH,
  • z hledska účetnictví.

Nedodaný doklad jak u fyzické osoby tak u právnické (např. s.r.o.), znamená, že není možné tímto nákladem snížit svůj základ daně pro výpočet daňové povinnosti. Nelze jej uznat jako daňově účinný náklad. Dnes je daň z příjmů právnických osob ve výši 19 % a fyzických osob 15 %. Za každý nedodaný doklad tedy sro zaplatí o 19 % více státu než by bylo nutné. Fyzická osoba zaplatí o 15 % více.

Pokud se jedná o plátce DPH není u takového výdaje (nákladu) nárok na odpočet DPH, protože dotyčný nemá u sebe doklad, kterým by svůj nárok obhájil. Podnikatel opět přichází o možnost úspory na dani ve výši sazby DPH.

Pokud firma sro nedodá nějaký doklad je nutné to zaúčtovat jako dluh vůči dané osobě (např. jednatel apod.) a ta to musí uhradit. Pokud by se stalo že daný dluh by firmě nebyl uhrazen, je nutné jej úročit.

Jako příklad si uvedeme doklad v celková částce 1.210,- Kč za nákup materiálu, který podnikatel nedodá. Z této částky tak příjde o 210,- Kč na DPH a také v případě sro o 190,- Kč zaplatí více na dani z příjmu. V případě fyzické osoby by se jednalo o částku 150,- Kč na dani z příjmů.

Když to shrneme, pokud máš spoustu chybějících dokladů a chceš sníži svůj základ daně a tedy zaplatit nižší daň, je nutné dohledat všechny chybějící doklady. Tím prokážeš při případné kontrole finančnímu úřadu oprávněnost daňových nákladů nebo výdajů.

Věřím, že si teď každou účtenku pečlivě uschováš abys státu zaplatil jen to, co je nezbytné.

Jsme spolu na stejne lodi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *